Sanal Dünya HaberlerWindows

QFIL Yazılımı ile Android Cihazlara Stock Rom Yükleme

QFİL yazılımı indirQualcomm Flash Image Loader kelimelerinin kısaltılması olan QFİL Android cihazlara bilgisayar üzerinden yazılım yükleme araçlarından biridir. QFİL ile Qualcomm işlemcili cihazlara manuel olarak yazılım yüklemek mümkün, daha çok, köklü olmayan cihaz markalarının yazılım işlerini kolaylaştıran SP Flash Tool yazılımına benzerlik göstermektedir, bazı cihazlarda kullanımı root gerektirebilir, dikkat etmeniz gereken bu tür işlemler sonucunda cihazınız garanti kapsamı dışına çıkmaktadır.

Qfil ile hangi cihazlara yazılım yüklenebilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Qualcomm işlemcili birçok cihaza yazılım yüklemek için Qfil yazılımı kullanılabilir, ancak bir liste yapmamız gerekirse; HP, ZTE, Blackberry, HTC, Sony, Lenovo, Xiaomi, LeEco, General Mobile, Vestel vb.

Qfil Nasıl Kullanılır?
Qfil kullanmaya başlamadan önce yazılım yüklemek istediğiniz cihazın bilgisayarınız tarafından tanınabilmesi için cihazınızın markasına uygun bilgisayar driverlarını indirip bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir, örnek veriyorum HTC bir cihaza yazılım yüklemek istiyorsanız HTC Android Driverlarının yüklü olması gerekmektedir, driver işlemlerinide hallettiyseniz, Qualcomm işlemcili cihazınıza yazılım yüklemeye hazırsınız demektir.
Bilgi: Qfil ile Qualcomm işlemcili cihazlara daha çok Stock Rom yükleme işlemleri yapılmaktadır.
Rom yükleme işlemlerinde, cihazınızı bilgisayara bağlayacağınız için usb hata ayıklama modunun aktif olması gerekir. Bunun için cihazın ayarlar/cihaz hakkında bölümünde yer alan derleme numarası seçeneğine 6-7 kez dokunun ve tekrar ayarlar bölümünde geliştirici seçeneklere giderek, USB hata ayıklama modunu aktif hale getirin.
Ardından verdiğimiz linkden QFIL yazılımını ve rom dosyasını indirin ve masaüstünüze atın. QFIL programını açtıktan sonra, Select Build Type bölümünde bulunan Flat Build seçeneğine tıklayın ve alt kısımda yer alan Programmer Path butonunun karşısında ki Browse seçeneğine tıklayın. Bu sayede rom dosyasını kolay bir şekilde seçebilirsiniz, rom dosyasının konumunu göstererek seçin, dosyanın formatı .mbn dir.

qfil-nasil-kullanilir

Yapmanız gereken diğer işlemler, QFİL ekranında Load XML butonuna tıkladıktan sonra, açılan pencerede rawprogrm0.xml dosyasını seçin, Tekrar bir pencere açılacak ve bu pencere de patch0.xml dosyasını seçmeniz gerekecek.

qfil-nasil-kullanilir

Ardından cihazınızı fastboot moduna alın. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, buradaki makalemizdeki programı kullanarak cihazınızı fastboot moda alabilirsiniz, Daha sonra telefonu bilgisayara USB kablosu ile bağlayın, bilgisayarınız cihazı algıladığında karşınıza Download butonu gelecek. Bu butona tıklayarak rom yükleme işlemlerini başlatabilirsiniz.  İşlem tamamlandığında ekranda oluşan finish download yazısını görmelisiniz.


Bilmeniz Gerekenler:
Bu işlemler verilerinizin silinmesine sebep olabilmektedir, o yüzden işlem yaparken bunu göz önünde bulundurup ona göre yedekleme yapmalısınız, yine Qualcomm cihazlardan bazıları bu işlemlerin root izniyle yapılmasını gerektirmektedir, root gibi işlemler cihazınızın garanti kapsamı dışına çıkmasını sağlayabilir, ancak stock rom yüklendikten sonra sorun olmayacaktır, bu konu da yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
İlginize:  SP Flash Tool ile Android Cihazlara Stock Rom Yükleme
Y
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özg...