İlgili Yazılar

Android Cihazı Rootlamak

spot_img

Android telefona root atmak – Bu yazımız Androıd cihazını rootlamak isteyip bir türlü rootlamayı başarmayanlar yahut ilk defa rootlayacaklar için bir rehber niteliği taşımaktadır.

Dikkat! (Güncelleme 2019) Bu makale de yer alan Root işlemlerinin işe yaramadığı durumlarda daha yeni nesil bir yöntem olan Magisk ile rootlamayı deneyebilirsiniz, bunun için Forum sitemizdeki bu anlatıma bakabilirsiniz.

Magisk İle Cihazı Rootlu Gibi Göstermek – TCybers Forum

Android nasıl rootlanır

Bilindiği üzere bundan 3-4 yıl önce Android telefona root atmak için genelde Masaüstü sistemleri kullanıyorduk, günümüzde ise mobil root aplikasyonları sayesinde root erişimi için bilgisayarlara olan ihtiyaç birazda olsa azaldı, Android tablet ya da telefona root atmak sanıldığı kadar zor değil artık, ancak genede bazı firmalar boot kilitlerini çok iyi kodladıkları için bilgisayarlara ihtiyaç duyulabiliyor, bu yazımızda telefon rootlama bilgisayarsız yöntemleri anlatacağız bilgisayardan rootlama yöntemlerine yer vermeyeceğiz, onları aynı bu şekilde başka büyük bir makalenin içinde anlatacağız, diğer yöntemler yine mobil aplikasyonlar şeklinde olacak, eminiz bu yazımızdaki birkaç yöntemide ilk defa duyacaksınız, kısacası bu yazımızda Rooting işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bilgi: Paylaştığımız tüm android root programı indirme linkleri, makalenin en altındaki İndirmeler başlığındadır.

Bilmeniz Gerekenler

Android root nasıl yapılır sorusundan önce şunu bilmeniz gerekiyor; Android root işlemi cihazınızın garanti dışına çıkmasını sağlayabilir, burada anlattığımız tüm yöntemleri nasıl yapılır kurallarımız dahilinde anlatacağımızı, oluşabilecek herhangi bir sorun dahilinde sorumluluk almayacağımızı siz değerli takipçilerimize hatırlatmak isteriz. (bu ihtimal çok düşüktür endişelenmeyin)

Telefon rootlama nedir

Android Telefonlara Root Atmanın Faydaları Nelerdir?

Android Cihazlarda Root Nasıl Atılır?

1) Super Su:

Android telefona root atmak, cihazlardaki farklılıklar nedeniyle SuperSu ile iki çeşit rootlama yöntemimiz var birincisi direk apk formatlı uygulamayı yükleyerek diğeri ise cihaza yükleyeceğiniz özel recovery modundan (CWM,TWRP) zip formatlı bir dosyayı flashlayarak.

Bunun için özel bir başlıkta anlatım yaptık, – SuperSU İle Cihaz Nasıl Rootlanır – başlıkla yazımıza giderek detayları öğrenebilir ve cihazınızı rootlamaya başlayabilirsiniz.

android-cihaz-rootlama
android-cihaz-rootlama

2) iRoot:

Android telefon nasıl rootlanır dediğimizde yardıma koşan ikinci uygulama, iROOT Türkiye de pek bilinmese de dünya genelinde belirli bir popüleritesi olan bir uygulama, Apk formatlı dosyasının verdiğimiz linkden indirin ve cihazınıza yükledikten sonra açın sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır.

android-root-atma
android-root-atma

Burada yer alan Get Root access butonuna basarak rootlama işlemini başlatmış olacaksınız, bu işlemin bekleme süresi cihazdan cihaza farklılık göstereceği için biraz sabırlı olmanız gerekiyor, işlem sonunda rootlamış olacaksınınız, olurda bir ihtimal rootlamazsa, üçüncü adıma geçebilirsiniz.

3) KingoRoot

Kingo Root , KingRoot`un trendliğinden faydalanan bir uygulama, isim benzerliği yüzünden, internet üzerinde KingRoot`u arayanlar onunla karşılaşabiliyor, başarısız bir uygulama değil sadece biraz özenti olmuş diyebiliriz, kullanmak için verdiğimiz linkden apk formatlı dosyayı indirip Android cihazınıza kurun, açtıktan sonra gelen bu menüde:

android-root-atma
android-root-atma

One Click Root butonuna basarak rootlama işlemini başlatın, başladıktan sonra aynen burda olduğu gibi saymaya başlayacak ve %100 olduktan sonra rootlama işlemi gerçekleşecektir. Gerçekleşmez ise 4. adıma geçebilirsiniz.

4) KingRoot

Samsung “A” serisi, “G” serisi, “J” serisi gibi farklı markaların ve aynı markaların farklı modellerinin bulunduğu Android telefonları kapsayan yüzbini aşkın Android cihazını destekliyor, Ayrıca kendi kindini kaldırabilme özelliğide var. KingRoot`u bilmeyeniniz yoktur herhalde, muhtemelen bunu denediniz ancak ben ilk defa yapan arkadaşlar için bu listeye ekledim, verdiğimiz linkden indirin ve cihazınıza yükleyin gelen bu menüden;

android-root-atma
android-root-atma

İlk sayfadan TRY TO ROOT butonuna basarak rootlama işlemini başlatın sayac %100 olduğunda büyük ihtimal cihazınızı rootlayacaktır, rootladığında son sayfada gördüğünüz gibi bir Tick işareti ile, rootlama işleminin başarıyla yapıldığını bildiriyor. Yine küçük bir ihtimalde olsa rootlamaz ise 5. adıma geçebilirsiniz.

5) PingPong Root

İsmini bu listede duyacağınız, en pasif rootlama uygulamalarından biride şüphesiz PingPongdur, Samsung Galaxy serisinin en modern cihazlarını rootlayabilir ayrıca HTC One / M9 serilerinide desteklemektedir (Rootlama işleminden sonra SuperSu yazılım destek kitini indirir) kullanımı biraz risklidir dikkatli olun, verdiğimiz linkden PingPong`u indirin ve Androıd cihazınıza kurun gelen bu basit menüde;

android-root-atma
android-root-atma

Get Root butonuna basın ve cihaza göre değişiklik gösterecek zaman zarfında bekleyin, işlem bittikten sonra, sizden cihazı yeniden başlatmanızı isteyecektir, onaylayın, daha çok Samsung Galaxy S6 cihazlarda etkili olduğunu söyleyebiliriz, olduda cihazınızı rootlamadı, hemen 6. adıma geçebilirsiniz.

6) FramaRoot

Sağlayıcı ve Kod çözücü olarak alt yapısında SuperSu, SuperUser gibi yazılımların parmağını görüyoruz, KingRoot piyasada yokken alternatifler arasında FramaRoot belirli bir populariteye sahipti diyebiliriz, ancak geliştirilen root programları piyasayıda geliştirdiği için, mobil yazılım tarihinin tozlu sayfalarında kaybolmaya yaklaştı, yinede iş görüyor (FramaRoot`u root sağlayıcı programı değilde root sağlayıcı programı sağlayıcısı olarak görmek daha mantıklı) verdiğimiz linkden FramaRoot apk dosyasını indirin ve cihazınıza kurun, açtıktan sonra gelen bu menüde;

android-root-atma
android-root-atma

Superuser, SuperSu yazılımlarından birini seçerek hemen aşağıdaki Aragom tuşuna basın ve işlemin bitmesini bekleyin, bittikten sonra son sayfada gördüğünüz gibi bir bildirim alırsınız, ve cihazınızı yeniden başlattıktan sonra rootlama işlemini tamamlamış olursunuz, eğer rootu kaldırmak istiyorsanız, aynı seçenekler arasından Unroot seçeneğini seçerek aynı işlemleri yaparak rootu kaldırabilirsiniz. Eğer rootlama işlemi gerçekleşmediyse  buyrunuz 7. Adıma.

7) TowelRoot

Arayüzü biraz eskide olsa etkili bir uygulamadır, rootladıktan sonra cihazınıza Superuser kurulumu yapar, SuperSu`nun bile kıramayacağı bir bootleader kilidini Towelroot kırabilir, alternatifler arasına koymak istedim, apk formatlı dosyasını indirdikten sonra açılan bu menüde;

android-root-atma
android-root-atma

Burada yer alan make itraln butonuna basarak rootlama işlemini başlatın, rootlama işlemi bittikten sonra cihaz kendini yeniden başlatır ve açıldıktan sonra büyük ihtimal rootlanmış olur. (Samsung ve HTC cihazlar için pek uygun olduğunu söyleyemeyeceğim). Bunuda yaptınız ve lanet olası cihazınız halen daha rootlanmadıysa 8. adıma geçin.

8) Root Master (Rootcu)

Root Ustası adlı bu uygulama, 2015 de Rootcu adıyla ülkemizde bir ara populer olmuştu ancak uzun sürmeden türk sitelerinden kaldırıldı, başarısız bir uygulama değil rootladığı binlerce cihaz var, yapmanız gereken verdiğimiz linkden Root Master uygulamasını indirip cihazınıza kurduktan sonra açmak, açılan ilk sayfada;

android-root-atma
android-root-atma

Start butonuna bastıktan sonra rootlama işlemi başlayacaktır, büyük ihtimalle cihazınızı rootlayacaktır, daha çok 4.0 ve üzeri cihazlar da etkilidir diyebiliriz. bu işlemde başarısız olduysanız 9. adıma geçin derim.

9) Unıversal AndRoot

Yine eski arayüzlü etkili bir uygulamadır, ancak şunu söylemem gerekiyor ki, çağımızın gerisinde kalmış Androıd cihazların root sağlayıcısı değildir, istediğiniz cihaza yükleyebilirsiniz, yazılım olarak yüklendiği cihazlarda rootlama işlemi yapabilir, Superuser kurulumu yapan kurucu root programıdır, verdiğimiz linkden indirdikten sonra yükleyip açın sizi bu şekilde bir menü karşılayacaktır;

android-root-atma
android-root-atma

Burada gerekli, Superuser seçimlerini yaptıktan sonra Root 🙂 butonuna basın ve rootlama işleminin bitmesini bekleyin, bittikten sonra cihaza Superuser`i kuracak ve cihazınızı rootlamış olacaksınız, dediğim gibi daha çok eski cihazlar için.

10) Baıdu Root

Asya merkezli bir root sağlayıcı Baıdu batıda populer olmasada Asya bölgesinde birçok kullanıcısı var diyebiliriz, Arayüz olarak çince bir dile sahip, ancak rootlama işlemini yapmanıza engel değil, verdiğimiz linkden apk formatlı dosyasını indirip androıd cihazınıza yükleyin ve açın, Sakin olun çince bilmenize gerek yok, yukarıda gördüğünüz çince ibarelerin ortasına Root yazan tuşa basarak Rootlama işlemini başlatıyoruz, ve biraz bekledikten sonra cihazı rootlamış oluyoruz.

android-root-atma
android-root-atma

Root Checker (Bonus):

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, cihazınızın rootlanmadığından şüphe ediyorsanız root checker ile kontrol edebilirsiniz.

android-root-atma
android-root-atma

İndirmeler

Küçük Notlar

 • Towel Rootun iki tane sürümü olmasının nedeni eskilik veya yenilikle ilgili değildir, iki sürümünde farklı algoritmaları kullanmasıdır, ikisinide deneyebilirsiniz.
 • Bazı programlar bu dosyaları virüslü olarak tanımlayabilir, Bu onların virüslü olduğundan değil saldırgan yazılım kullandıklarından kaynaklanır, her Root programı saldırgan yazılım kullanır, Bootleader kilidini çözmek için.
 • Yukarıdaki herhangi bir  programın root butonu cihazınızda gözükmüyorsa, cihazınız o program tarafından desteklenmiyordur, ikinci bir adıma geçebilirsiniz.

Android telefon nasıl rootlanır yazımızda, tüm anlattıklarımızı, yapmanıza rağmen cihazınız rootlanmadıysa, Bilgisayar sizin için şart demektir, şunu unutmayın cihazınız Androıd ve rootlanması %100 mümkün, yakında bu makalenin ikincisi geliyor, oda büyük bir yazı olacak orada Bilgisayardan Root Atma yöntemlerini işleyeceğiz.

Android telefon nasıl rootlanır konusunda soracağınız soruları ve sorunları lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşın, Ayrıca yazımızı sosyal mecralarda paylaşarakta bize destek olabilirsiniz. Bu listede görmediğiniz ancak olması gerektiğini düşündüğünüz başka root sağlayıcı programlar var ise bizimle paylaşarak takipçilerimize cihazlarını rootlamak konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Dikkat: Eğer cihazınız rootlanmadıysa lütfen cihaz marka ve modelinizi yorum bölümüne yazın, ona göre yeni yazacağımız root yazılarında arşiv oluşturmamıza yardımcı olursunuz.

48 YORUMLAR

 1. Önceleri ne güzel paylaşımlar atıyorsunuz bedava internet gibi şimdi ise boş paylaşımlar atıyorsunuz böyle devam ederseniz siteniz büyümez eski dönemlere dönün lütfen bu benim kişisel fikrimdir

 2. Bu kadar emek verilmiş bir yazıya boş diyorsanız ben size birşey demiyorum, elimizden geldiğince paylaşmaya çalışıyoruz ancak bir takipçimiz olarak emek verdiğimiz diğer konular hakkında bu kadar kesin konuşmanız bizi üzdü, yinede ilginiz için Teşekkür ederiz elimizden geleni yapacağız.

 3. Ben boş paylaşımlar dediğim şu sıralar paylaştığınız rom robot gibi ben bu sitenin veya dizilerin kötülüğünüzü düşünmem eğer kırıcı yada üzücü birşey söylemiş isem şimdiden özür dilerim saygılarımla

 4. öncelikli yukarıdaki makaleniz icin cok teşekkürler… yukarıdaki tüm yazdiklarinizi yaptım , maalesef sonuç hüsran.Daha öncede TWRP, faktory reset vs tüm yolari denedim… Telefonum galaxy s7 930F 7.0 sürüm. Diger telefonlarima defalarca root ve rom atmama rağmen bu telefona root atamiyorum. sağlıcakla kalin…

 5. Bilgisayardan anlatacağımız makale belki işinizi görecektir, root atımlarını engellemek için bootleader algoritmalarını cihazlara göre her yıl güncelliyorlar, sizinkide nasibini almış belli ki. Dediğim gibi takipte kalın, İyi günler.

 6. Kardeş paylaşınca güzel oluyorda paylaşmayınca kötü mü oluyor yazık vallahi böyle düşünmeyin. Adamların her emeğine saygı duyun. Bedava internet olayı açık olduğu zaman zaten paylaşımlar oluyor. Buda benim kişisel fikrim.

 7. Abi ben yukarı da yazanların hepsini demedim ama root checker ile kontrol ettiğimde hiçbiri işe yaramadı cihazım GM 4g

 8. Hocam her yöntemi denedim pc ile de denedim işe yaramadı cihazım samsung galaxy j7 core SM-J701F ilgilenirseniz sevinirim…

 9. Liste derken durum şöyle, biz yorumlarda cihazını belirtip root atamadığını söyleyen okurlarımıza özel yeni bir yazı hazırlayacağız ve orada listeye eklediğimiz cihazların, root anlatımlarını yapacağız, o yüzden cihaz ismi belirtenlere, listemize ekledik diye yazıyorum, insanlar kendilerinden haberimiz olduğunu, bu şekilde görüyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox