İlgili Yazılar

9 Adımda Android Cihazı Hızlandırma

spot_img

Android cihaz hızlandırma – Android işletim sistemi, ilk çıktığı günden bugüne, çok fazla gelişme sergilemiş bir işletim sistemidir, mobil cihazlar için vazgeçilmez bir işletim sistemi olmuştur, kullanım oranı olarak, en yakın rakibi olan İOS`a fark atmıştır.

Zaman zaman, cihaz performansına ve kullanım şekline göre, Android cihazlar da yavaşlamalar, donmalar, kasmalar vb. olabilmektedir, bu yazımızın amacı da tam olarak bu, android cihazları hızlandırma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Android cihaz hızlandırma adımları

1- Önbelleğe alınan verileri temizleme

Önbellekleme işlemi, daha önce yaptığınız aktiviteleri tekrar yapmanız olasılığı ile geliştirilen, aslında bir hızlandırma yöntemidir, bir web sitesine giriş yaptığınız zaman, buradaki veriler, önbelleğe alınarak tekrar giriş yaptığınızda, indirilmeye gerek kalmadan önbellekten çekilir, bu da zaman kazanmak demektir, ancak önbelleğe alınan her işlemi tekrarlamayacağınız için burada gereksiz veri depolanıp cihazınızın yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Önbelleği silmek cihazı hızlandırmak konusunda iyi bir fikir olabilir, bunun için yapmanız gereken işlem.

  1. Ayarlar bölümüne gelin.
  2. Depolama alanına girip.
  3. Önbelleğe alınan verileri temizleyin.
android-cihaz-hizlandirma-yontemleri
android-cihaz-hizlandirma-yontemleri

2- Kullanılmayan uygulamaları kaldırma

İster cihazın kendinden yüklü olsun, isterseniz de siz daha önceki bir zaman da yüklemiş olun, bazı uygulamalar hiç işinize yaramıyor olabilir, bu durumda bunlardan kurtulmak cihazı hızlandırma konusunda iyi bir fikirdir.

Kullanmadığınız ve kendiniz yüklediğiniz uygulamaları kolaylıkla kaldırabilirsiniz, Ayarlar/Uygulamalar alanına gelin ve buradan rahatlıkla kaldırın, ancak sisteme yüklü olarak gelen ve işinize yaramayan marka uygulamalarını kaldırmak sandığınız kadar kolay değil, bunu yapmak için ya cihazınızın rootlu olması gerekir, ya da bir bilgisayara ihtiyaç duyarsınız, eğer bilgisayarınız varsa, Kaldırılmayan Uygulamaları Kaldırmak (Rootsuz) başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır, yok ben cihazımı rootlarım diyorsanız, o zaman, Androd Cihaz Rootlama yazımıza bakabilirsiniz.

3- Hafızayı temizleme

Android cihazı hızlandırmak istiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer işlem, cihaza çalışacak bir alan yaratmanızdır, cihazların hafızaları ne kadar fazla ise o kadar rahat hareket ederler, bu durum da yapmanız gereken, cihaz Dosya Yöneticisine girip, Download ve Bluetooth gibi dosyaları kontrol etmenizdir, burada daha önce indirip unuttuğunuz gereksiz dosyalar olabilir, bunları temizleyerek hafızayı arttırabilirsiniz.

Dosya Yönetici Uygulaması İndir

4- Hafif sürümlü uygulamalar kullanmak

Facebook, Youtube gibi, popüler mecraların, Lite, Canary, Go gibi hafif sürümleri bulunmaktadır, bu sürümlerin yayınlanması, Android dünyasında yavaşlama sorunları için birer çözümdür, bu uygulamaları kullanarak, full sürümlerine göre daha az performans harcadıkları için cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

5- Ram arttırma

Bazı android kullanıcıları için bu durum çok ütopik görünebilir, ancak mantığını anladıktan sonra o kadar da ütopik olmadığı ortaya çıkacaktır, Android cihazlarda Ram arttırma eylemi, hafızadan alıp performansa vermek şeklinde yorumlanmaktadır, bu durumda gayet mantıklıdır, nasıl yapacağınızı öğrenmek için, Android Ram Arttırma başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

6- Güncel yazılım kullanmak

Cihazınızı her daim güncel tutun, gönderilen OTA güncellemelerinde, performansa yönelik çalışmalar olabileceği için bu durum cihazınızın hızlanması demektir.

7- Açık donanımları kapatın

GPS, Hücresel Veri veya Bluetooth gibi donanımsal özellikleri kullanmadığınız durumlarda kapalı tutmanız hız konusunda size yarar sağlayacaktır.

8- Widgetleri kullanıma kapatmak

Widgetler, android cihazlarda verilere hızlıca ulaşmamızı sağlayan, kullanışlı özellikler olsa da, cihaz performansını kötü yönde etkilemektedir, Widgetleri kaldırıp, ana ekranınızı daha düzenli bir hale getirmek cihaz performansını olumlu etkileyecektir.

9- Animasyon geçişleri kapatma

Android işletim sistemi, estetik olması açısından geçiş efektleri kullanmaktadır, ancak bu efektler performansı kötü yönde etkilediği için kapatmak cihaz hızı için oldukça yararlıdır.

  1. Öncelikle geliştirici seçeneklerini forum sitemizdeki Android geliştirici seçeneklerini açmak başlıklı konudan yardım alarak aktifleştirin.
  2. Ayarlar alanına gelin
  3. Geliştirici seçeneklerine tıklayın
  4. Çizim başlığı altında Pencere Animasyon ayarlarını göreceksiniz, burada yer alan, Pencere animasyonu ölçeği, Geçiş animasyonu ölçeği, Animatör süre ölçeği seçeneklerini 0.0x olarak ayarlayın.

Bu yazımızda 9 Adımda Android cihazı hızlandırmak için yöntemler paylaştık, bu konuda sorunlarınız varsa forum sitemizden veya yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox