İlgili Yazılar

Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi Hatası

Windows zaman zaman bazı programları çalıştırmanızı sizin güvenliğinizi gerekçe göstererek engelleyebilir. Bunu aşmanın yolu ise rehberimizde.

spot_img

“Bu uygulama güvenliğiniz için engellendi” hatası özellikle Windows’a güvenilir olmayan programlar kurmak isteyenlerin karşısına sıklıkla çıkabiliyor. Kimi zaman Windows 10 veya Office programlarının aktivasyonunu yapmak için, kimi zaman da Photoshop gibi Adobe programlarını illegal şekilde kullanmak üzere program indirenler bu hatayla karşılaşabiliyor.

Biz de bu yazıda bahsi geçen hatanın neden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini anlatacağız. Eğer ısrarla ve Windows’un uyarmasına rağmen bu programları kullanmak istiyorsanız, nasıl yapılacağını birazdan öğreneceksiniz.

“Bu uygulama güvenliğiniz için engellendi” hatası neden olur?

Tarayıcı üzerinden indirdiğiniz EXE uzantılı dosyayı çalıştırmak istediğinizde bu hata karşınıza çıkıyorsa Windows Defender’in engeline takılmışsınız demektir. Windows 10’la beraber hayatımıza giren Defender, işletim sisteminin varsayılan antivirüs yazılımıdır ve gerçek zamanlı koruma sağlar.

Siz de gerçek zamanlı bu koruma ağına takıldığınız için programı çalıştıramazsınız. Bir diğer ihtimal ise kullanıcı hesabınızın “Yönetici” olmamasıdır. Böyle bir durumda işletim sisteminde değişikliğe yol açan programların kurulumunu gerçekleştiremezsiniz. Çözüm yolu kendi hesabınızdan çıkıp yönetici olarak oturum açmaktır.

Bunu yapmak içinse aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Başlat > Çalıştır’a basın veya Windows+R tuşlarına basın. Çıkan pencereye “CMD” yazın.
  • Karşınıza siyah bir ekran gelecektir. “net user administrator /active:yes” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Böylece admin, yani yönetici hesabı aktif hale gelir. Windows+L tuşuna basarak mevcut oturumunuzu kapatın ve “Administrator” kullanıcısına giriş yapın.
  • Kurmak istediğiniz programı bu sefer tekrar yüklemeyi deneyin. Sorunsuz kurulum gerçekleştirebilirsiniz artık.

Gördüğünüz üzere “Bu uygulama güvenliğiniz için engellendi” hatası çözümü hiç de zor değil. Üstelik bunu aşmak için satır satır kod yazmanız veya bilgisayarın güvenliğini tehlikeye atmanız gerekmiyor.

Halen çözüm bulamadıysanız Windows Defender’i devre dışı bırakma yoluna gidebilirsiniz. Bunun için hazırladığımız rehbere ise bu adresten ulaşabilmeniz mümkün.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox