İlgili Yazılar

SuperSu ile Root Nasıl Atılır?

spot_img

SuperSu Root Nasıl Atılır? – Root veya Su kelimesi Linux ve Unix işletim sistemlerinde sisteme hakim olma anlamına gelmektedir  iki çeşit kullanıcı vardır birincisi normal user ikincisi ise root user dir normal oturumu kullanan kullanıcılar sistem hakkında pek bir bilgiye sahip değillerdir normal olarak kullanır ve kendilerine çizilen sınırı aşmazlar root kullanıcıları ise yüksek derecede sistem bilgisine sahip programcı veya root iznine erişebilecek düzeyde bilgili kişilerdir

Super su root atma işlemi

Dikkat! (Güncelleme 2019) Bu makale de yer alan Root işlemlerinin işe yaramadığı durumlarda daha yeni nesil bir yöntem olan Magisk ile rootlamayı deneyebilirsiniz, bunun için Forum sitemizdeki bu anlatıma bakabilirsiniz.

https://forum.tcybers.net/konu/magisk-ile-cihazi-rootlu-gibi-goestermek.10/

Android de linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için sisteme hakim olma komutunun adı değişmedi ama işlemi ve işlevi mutasyona uğradı diyebiliriz çünkü Linux sisteminde erişime ihtiyaç duyulduğunda herhangi bir root programının kurulumuna ihtiyaç yoktu.

Android sisteminde ise root iznine sahip olabilmek için root sağlayıcı programı kurmanız gerekiyor bu sağlayıcı cihaz bootleader kilidini açarak cihazın root erişimine açık olduğunu gösteriyor günümüzde rootlanmış cihazlar garanti kapsamı dışına çıkartılıyor bu tür durumlarda root iznini kaldırmak mümkündür.

Ancak bootleader kilidini tekrar kapatmak için cihaza baştan yazılım atmanız gerekiyor çoğu kullanıcı rootu silip cihazı garantiye yolladığında yetkililerin bootleader kilidine bakması sonucu garanti kapsamı dışına çıktığını öğrenerek hüsrana uğruyor buna ek olarak cihaz devoleper merkezi rootlu cihazlara modifiye edilmiş etiketi göndererek yazılım güncellemesi göndermeme kararı alıyor.

Biraz rootdan soğudunuz belki ama ben rootun kötü birşey olduğuna katılmıyorum root izniye yapabileceklerinizin sınırı yok buna Linux veya Windows sistemlerini Virtual şekilde android cihazlarımızda çalıştırmamız wifi şifre çözücüleri kullanmamız verebileceğimiz binlerce örnekten bir kaçı sadece bu yazımızın asıl konusu Android in en iyi root sağlayıcı uygulaması SuperSu dur aslında biraz konuya nüfus edebilmeniz amacıyla bu kadar açıklama yaptım eğer sizde cihazınızı rootlayıp Android in özgür dünyasına katılmak istiyorsanız cihazınızın SuperSu ile tanışma vakti gelmiş demektir.

Cihazlardaki farklılıklar nedeniyle SuperSu ile iki çeşit rootlama yöntemimiz var birincisi direk apk formatlı uygulamayı yükleyerek diğeri ise cihaza yükleyeceğiniz özel recovery modundan (CWM,TWRP) zip formatlı bir dosyayı flashlayarak.

SuperSU programı ile cihazı rootlamak

Apk Yükleme İlk önce aşağıdan verdiğimiz linklerden normal SuperSu versiyonunu indirip kurun ardından 56KB lik Kilit açan versiyon olan SuperSu Pro paketini indirip üstüne kurun ardından zaten Pro olacaktır sonra uygulamaya girip yönergeleri uygulayın zaten dili türkçe olduğu için problem yaşamazsınız en sonunda rootlar eğer rootlamazsa recovery den rootlayacağınızı söyleyen mesajı gösterir bu durumda birşey yapmadan direk ikinci adıma geçin.

Super su ile telefonu rootlamak

Özel Recovery ile Zip Flashlama Bunun için cihazınıza özel recovery kurmanız gerekecek özel bir recovery kurmak için bilgisyar kullanmanız gerekecek, aslında bilgisayar kullanmadan recovery kurmak mümkün ancak, bunun için root izni gerekecek, e zaten amacımız root atmak olduğuna göre, şu anda bu yazıyı okuyan kullanıcıların cihazları rootlu değil demektir, bu yüzden özel recovery yükleme işlemini, bilgisayar üzerinden yapacağız, bunun için google üzerinden arama yaparken şu seneryoyu kullanın;

www.google.com adresine girin, gelen arama ekranına Cihaz Marka + Model + Twrp Yükleme şeklinde arama yapın ve gelen kaynakları kullanarak, cihaza bilgisayar üzerinden özel bir twrp kurun.

Örnek: Samsung + Galaxy S9 + Twrp Yükleme

Eğer özel recovery de kurduysak 2 Adımımızı uyguluyoruz ilk önce zip formatlı SuperSu versiyonunu buradan İndir , indirip sdkartımıza atıyoruz ardından recovery moduna giriyoruz (nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız buradaki android hızlı başlatma konulu yazımız ile recovery moduna girme konusunda yardım alabilirsiniz)

Recovery modunu açtıktan sonra ana menüden install zip seçeneğine tıklıyoruz ardından choose/from/sdcard1 veya 2 şeklinde isim farklılıkları olabilir genellikle baştan üçüncü seçenektir bu  seçeneğe basıyoruz bu bize sdkartımızın içindeki dosyaları gösterecek SuperSu Uptade.zip dosyasını nereye indirdiysek buluyor ve üstüne tıklıyoruz açılan seçeneklerden Yes İnstall SuperSu Uptade.zip yazana basıyoruz ve kurulumu bekliyoruz kurulum bittikten sonra reboot system now a basarak sistemin başlamasını bekliyoruz açıldığında cihazımız rootlanmış olacak.

Bazı istisnalarda cihazların soft brick olduğu söyleniyor bu konuda dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatıyor ve oluşabilecek problemlerden sorumluluk almadığımı belirtmek istiyorum. Yinede bu konudaki düşünce , fikir ve problemlerinizi benimle bu makalenin altına yorum olarak paylaşırsanız elimden geleni ardıma koymam, ayrıca soft-brick olan cihazlar için Soft-Brick Kurtarma başlıklı makalemizden yardım alabilirsiniz.

Eğer bu yöntem işe yaramadıysa yeni yazmış olduğumuz Büyük Androıd Cihaz Rootlama Rehberi – En Stabil Yöntemler yazımız ile cihazınızı rootlayabilirsiniz.

22 YORUMLAR

  1. Admin benim telefon galaxy trend plus hiç root yüklemedim garantisi bu ay bitti buradan linklerden indirdim supersu ve pro olanı fakat şöyle bi hata alıyorum yüklenmiş su kodlması yok diyo kapanıyo root atamadım lütfem yardım edermsiniz.

  2. king root , kingoroot programlarını ve bu sayfada vermiş olduğunuz supersu ile root atmaya çalıştım hep hata verdi olmuyor. telefon LEAGOO T5. android 7.0 önereceğiniz program var mı?

  3. Benim cihazim hard brick ten kurtarildi hali hazirda twrp kurulu ama sd kard girişi yok cihazim mi10 lite zoom bi nasil yapabilirim ve gene sof brick olma ihtimali nedir

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
263TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox