İlgili Yazılar

Zaman Neden Geriye Döndürülemiyor? Bilim İnsanları Açıkladı

Bilim insanları, zaman ve N-Cisim problemi ile ilgili açıklamalar yaptı.

spot_img

Bilim insanlarından, zamanın neden geriye döndürülemediğiyle ilgili bir açıklama geldi. Günümüzde fizik yasalarının çok büyük bir bölümü zaman konusunda ortak kanıdadır. Zaman, fizik yasalarına göre ne ileri ne de geri doğru çevrilemez. Aslında daha açıklayıcı olarak; zaman fizik yasaları için pek önemli bir kavram değildir. Bir yolu bulunup çevrilse dahi; bu fizik yasalarında hiçbir değişim meydana getirmez. Söz konusu olaya zaman simetresi ismi verilmektedir. Fakat fizik yasalarından dışarı çıkıp; gerçek Dünya gözüyle bakıldığında bu noktada bir takım değişimler yaşanabilir.

Portekiz sınırlarında yer alan Aveiro Üniversitesi’nden Tjarda Boekholt’un lider olduğu, alanında en iyi bilim insanlarının bir araya gelerek oluşturduğu ekip; zaman simetrisinde muhteşem bir gelişme meydana getirdiler.

Birbirlerine verdikleri çekim etkisi sebebiyle harekete geçen 3 farklı cismin zaman simetrisini saliselerle de olsa bozabilecek güç oluşturup, bozma meydana getirdiklerini tespit ettiler.

N-Cisim Problemi

N-Cisim problemi, astrofizik noktasında oldukça önemli bir sorun olarak ön plana çıkmaktadır. Bu problem, çok uzun yıllardır bilimsel araştırmalara konu olmuş fakat herhangi bir sonuç alınamamıştır.

Sık sık adı duyulan N-Cisim problemi; kütle çekim etkisiyle ortak hareket etmekte olan herhangi bir doğal ya da yapay sisteme daha fazla nesne eklemesi gerçekleştirildiğinde oluşmaktadır. Daha iyi bir şekilde açıklamak için genel olarak Newton Fiziği örneği verilse de; tam anlamıyla örtüşmediği için bu örnek gerçekçi bir örnek değildir.

Bilim insanları, n-cisim simülasyonları kullanarak meydana getirdikleri herhangi bir küçük veya büyük etkiye sahip her türlü similasyonu geriye doğru, yani geçmişe yönelik çalıştırabilmektedirler.

Simülasyonun orijinal başlangıç noktasında yeniden dönememe noktasındaki belirsizliğin; simülasyon kaynaklı bir sorun mu yoksa kaos kaynaklı bir sorun mu olduğu bilinmiyor.

Bunun için yeni bir çalışma daha yapıldı. Boekholt ve ekibi, söz konusu belirsizliğin önüne geçebilmek adına yeni bir araştırma yapmaya başlayıp; test için ortaya yeni nesneler çıkardılar. Bu tür işlemlerde yaşanan sayısal hesaplama hatalarının tamamının önüne geçebilmek adına Brutus ismini verdikleri bir kod yazıldı. Bu kod bilimsel açıklamada “n-cisim simülasyon kodu” olarak geçti. Bilim insanları toplam olarak 3 farklı cismin yer aldığı bir sistemin; zaman simetrisinde test oluşturmak adına söz konusu kodu kullandılar.

Konuyla ilgili 2 farklı test yapıldı ve testlerde karadelikler kullanıldı. Denemelerin %5’lik bölümünde; simülasyonun geri çevrilemediği bulundu. Araştırmacılar, söz konusu olayın Plack Sabiti kadar oldukça küçük seviyede olan bir dengesizlik sebebiyle ortaya çıktığıyla ilgili açıklama yaptılar.

Yapılan testler sonucunda ise; Dünya’da zamanın neden geriye alınamadığını da söylediler. Zamanı geri çevirememe durumunun artık matematiksel ve fiziksel bir teorik bilgi olmadığını; doğanın temel yasalarında gizli bir şeyin bulunduğunu ifade ederek; gezegenlerin ya da kara deliklerden meydana gelen 3 cisimli sistemlerin kesinlikle zamanın ilerleme metodundan kaçamayacaklarını; zamanı durdurmak ya da geriye çevirmenin asla mümkün olmayacağını belirttiler.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox