İlgili Yazılar

Yeni gezegenler doğuyor, mucize gibi fotoğraflar çektiler!

Gökbilimciler, muhteşem bir uzay fotoğrafı kaydettiler. Kaydedilen fotoğrafta, resmen yeni bir gezegenin doğumu sergilendi.

spot_img

Gök bilimciler, Dünya’ya yüzlerce ışık yılı uzakta olan bir yıldızın çevresinde bulunan ve gezegen oluşturan disklerin görüntülerini kaydederek, büyük bir şölen yaşattılar. Bu tür görüntüler, 5-10 yılda bir anca kaydedilebildiği için oldukça büyük önem taşıyor.

Dünya da dahil olmak üzere akla gelebilecek tüm gezegenler, bir dönem gaz ve toz bulutu şeklindeydi. Yıldızların çevresinde yuvarlak hareketlerle ya da sağ – sol şeklinde hareket halinde olan bu gaz bulutları, belirli bir zamanın sonunda kütle çekiminin etkisiyle birlikte gezegenleri meydana getirdi. Bu ve bunun gibi oluşumlar, hala yaşanmaya devam ediyor. Öyle ki şuan dahi galaksinin birçok noktasında gaz bulutları hızla savruluyor.

Bunun yanı sıra, bahse konu edindiğimiz bu gaz disklerinin oluşumu, her zaman net bir şekilde gözlemlenebilmekte olan vakalar değillerdir. Uluslararası araştırmacılar tarafından bir araya getirilen ekip, bu yapılardan birinin 15 farklı fotoğrafını kayıt altına aldı. Çalışmalar ise, Astronomy & Astrophysics isimli dergide yayınlandı.

Yeni gezegenler doğuyor!

Bu araştırmadan kısa süre önce ise; yeni gezegenler meydana getiren disklerin olduğuna dair gözlem yapılmıştı. Bu gözlemin sebebi olan görüntüler ise; şuanda Dünya üzerinde yer alan en büyük tek aynalı teleskoplar tarafından kaydedilmişti.

Araştırmanın kontrolcüsü olan, Belçika’daki KU Leuven’de araştırmalarına devam eden Kluska, daha önce kaydedilen hiçbir görüntüde, bugünkü pikselin yakalanamadığını da ekleyerek araştırmaya damga vuran açıklamasını yapmıştı.

Araştırmacı, bu yapıların inceleme altına alınması ve hangi örüntülerin gezegen oluşmasını engelleyip engellemediğinin tespit edilebilmesi için detaylara göz atılması gerektiğine dair açıklama yaptı. Aynı zamanda yeni sistemle birlikte ilk kez gözlem yapabildiklerinden dolayı oldukça mutlu olduklarını söyledi.

Kaydedilen görsellerde, bazı noktaların diğer noktalardan daha parlak olduğu kendini gösteriyor. Bu da direkt olarak yeni gezegenlerin oluştuğunun göstergesi oluyor. Ekip, elde ettiği verilerde düzensizlikler meydana gelebileceğini iletirken, sonuçların doğrulanması ve geliştirilmesi için gözlemlere devam edecek olduklarını aktardı.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox