İlgili Yazılar

Ay’ın bir parçası satılığa çıkarıldı, siz de sahip olabilirsiniz!

Ay'ın parçaları satışa çıkmaya devam ediyor. Oldukça eski tarihli bir parça; 2.000.000 € karşılığında yakın zamanda açık artırmaya çıkacak.

spot_img

Bilindiği üzere, Ay; insanlık için oldukça önemli bir gezegen. Öyle ki, NASA; uzun zamandır Ay’a dair çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor.

Çok eski zamanlardan beri, aşıklar birbirine iltifat ederken veya umutlanırken; Ay’ı esas alıyorlar. Sevgilisini aya benzetenler, Ay’ı Dünya’ya indirebileceğini iddia edenler vs. Şimdi bu kişiler; aşklarını kanıtlayabilmek adına daha somut adım atabilecekler. Çünkü Ay’ın bir parçası satışa çıkarıldı. Fakat fiyatı biraz tuzlu.

İngiliz müzayede evi olan Christie, özel bir satış altına imza attığını açıkladı. Ay’ın en büyük parçalarından birinin ellerinde olduğunu ve satışa çıkaracaklarını duyuran kurum; söz konusu parçanın adının NWA 12691 olduğunu da açıkladı. Güncel olarak Christie’nin Web sitesinde listelenen bu parçanın fiyatı tam 2.000.000 €.

NWA 12961, NASA astronotları tarafından; Apollo görevi esnasında Ay’a giderken getirilen parçalardan biri değil. 13.5 kilogram ağırlığı bulunan bu parça, Dünya üzerinde Ay’a ait en büyük 5. parça olma özelliği taşıyor. Onu bu kadar değerli kılan şey ise; binlerce yıl önce bir asteroidin yüzeye çarpması sonucunda elde edilmiş olması. Bu çarpma sonucunda toplam olarak Ay’dan 30 parça elde edilmişti.

“Bir arabanın içine rahatça sığabilir”

Christie’nin Bilim ve Doğa Tarihi Başkanı olan James Hyslop; konuyla ilgili bir blog gönderisi yayınladı. Söz konusu 29 parça ve NWA 12961’den bahsetti. Bir arabanın içine rahatça sığabileceğini söyleyerek;

Bu parçanın 2018 yılında Kuzey Afrika’da bilinmeyen bir araştırmacı tarafından bulunduğunu açıklayan Hyslop, Ay’ın bir parçası olduğunun kanıtlanmasıyla birlikte Dr. Lawrence Stifler koleksiyonuna eklendiğini söyledi.

2.000.000 €’ya alınabilecek

Söz konusu ay parçası, 2.000.000 €’dan açık artırmaya çıkarılacak. Eğer daha üstü bir teklif gelmezse, bu fiyat karşılığında satılabilecek. 9 Mayıs 2020 tarihli döviz kuruna göre; 2 Milyon €’nun TL karşılığı 15.554.180 TL olarak kendini gösteriyor.

Aşıklar aşklarını kanıtlamak için alır mı bilinmez ama, 15.554 milyon TL ile; Türkiye’de ay değerinde şeylerin alınabildiği bilinir. Sizler de; konuyla ilgili yorumlarınızı yorum bölümünden yapabilir, bu denli paranız olsa alır mıydınız? Sorusunu yanıtlayabilirsiniz.

KaynakBeebom

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox