İlgili Yazılar

Tüm zamanların en gizemli radyo istasyonu UBV-76 korkutmaya devam ediyor!

Rusya'da UBV-76 ismiyle yayın yapan bir radyo istasyonu, 1970'li yıllardan itibaren gizemi çözülemeyen ve araştırılan bir istasyon.

spot_img

Rusya’da yer alan ve halk arasında Numbers Station ismiyle tanınan radyo istasyonlarından biri olan UVB-76; bugüne kadar onlarca kez araştırılsa da, hakkında tek bir bilgi edinilemedi.

Kısa dalga radyo yayını yapan bu kanalı gizemli kılan ise yayın şekli. Belirli sürelerle rutin bir şekilde kısa mesajlar yayınlanan programda ilk olarak bu mesajların anlamsız olduğu, hatta frekans karışıklığı sebebiyle çıktığı düşünülüyordu. Fakat yapılan araştırmalarda; mesajların belirli bir düzeni ve saati olduğu ve her mesajın kendi içinde bir anlamı olduğu ortaya çıktı.

Tek hecelik kelimeler, rakamlar ve isimler…

Tek hecelik kelimeler, rakamlar ve bazen isimler içeren bu mesajlar, çok kısa bir şekilde seslendiriliyor. Her heceleme yapılırken araya sadece 1.5 saniyelik süre koyuluyor. Bu süre ne 1.5 saniyeden düşük, ne de fazla oluyor.

UVB-76 ile ilgili ortaya atılan iddialarda; bu seslerin yapay sesler olduğu ve sadece gizem için yapıldığı söyleniyordu. Fakat; daha sonrasında ortaya çıkan iddialar bu iddialardan daha çok ilgi gördü.

Radyonun yayınında çok nadiren belirli belirsiz bir insan ya da insanların seslerinin duyulması; istasyonun başında birinin olup olmadığıyla ilgili de şüpheler yaratıyor.

Yerine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamayan, frekansları nereden aldığı bilinmeyen ve yayına çok uzun süredir devam eden UVB-76 ile ilgili iddialardan biri de; iyonosfer araştırması yaptığı yönünde.

Tabi, yukarıda da bahsettiğimiz üzere en ilgi çeken iddia ise; bu radyonun gizli istihbarat servislerinin, kodlu mesajlarla haberleşmesi amacıyla kullanıldığı.

Hemen aşağıda sizlere ilettiğimiz video, bu radyo kanalının yayını esnasında verdiği mesajları içeriyor. Mesajları dikkatli bir şekilde inceleyerek, ne anlama geldiğini tahmin edebilir ve yorum bölümünden fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Bizce; mesajların rutin aralıklarla yayınlanması ve isimlerle sayılarının verilmesi; son iddia olan gizli istihbarat servisi haberleşmesi iddiasının daha gerçekçi olduğunu ortaya çıkarıyor. Bugüne kadar hakkında hiçbir bilgi toplanmamış olması ise; bu iddiayı güçlendiren bir diğer etken.

KaynakWikipedia

2 YORUMLAR

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox