İlgili Yazılar

Öksürükten Koronavirüsü Tespit Eden Buluş, Bilim Dünyasının Gündeminde!

spot_img

Koronavirüs, tüm Dünya’da hızla yayılmaya devam ederken, ne yazık ki ülkemizi de etkisi altına almış durumda. Koronavirüs sebebiyle çok sayıda kişi hasta olma konusunda korkar duruma geldi. Normal zamanlarda da sıklıkla karşılaşılabilen burun akıntısı ve öksürük; koronavirüs belirtileri arasında yer aldığı için insanları oldukça ürkütüyor.

Koronavirüs bana da bulaştı mı? Tedirginliğiyle ne yapacağını şaşıran insanlar hem psikolojik, hem de sağlıksal açıdan oldukça kötü etkileniyor.

Teknolojinin ve özellikle sağlık sektörünün oldukça geliştiği düşünülen 21. yüzyılda; hala koronavirüse tedavi bulunamaması ise insanların korkusunu daha artıran bir konu. Bu noktada çalışmalar devam ediyorken, bilim dünyasından yeni bir atak geldi.

Yeni buluş, öksürükten koronavirüs olup olmadığını tespit edebiliyor. Sadece bununla sınırlı kalmayıp, kuru öksürük yani gıcık adı verilen anlık bir öksürük mü, yoksa hastalık öksürüğü olup olmadığını da tespit ediyor.

Öksürükle Koronavirüs Tespiti Yapan Buluş!

Yapay zeka, günümüzde hemen hemen her alanda kullanılmaya başladı ve insanlık yararına birçok şey artık yapay zeka ile yapılabilir hale geldi.

Koronavirüsün tüm Dünya ülkelerinde etki göstermesiyle birlikte, bu virüs pandemisine karşı koyabilmek adına birçok fikir ortaya atılıyor. Virüsün protein yapısı konu alınarak; bir kişinin öksürüğünün koronavirüs şüphesi taşıyıp taşımadığı direkt ortaya çıkabiliyor.

ABD’de bulunan Massachussetts Amherst Üniversitesi araştırmacıları da söz konusu sistem üzerinde çalışmalarını oldukça yoğunlaştırmış durumda. FluSense ismi verilen söz konusu buluşun duyurusu dün yapıldı.

Yapılan duyuruyla birlikte özellikle sosyal medyada bulunan bilim kanalları, oldukça büyük gündem oluşturdular.

Söz konusu sistemin, hastanelerde ve sağlık hizmet verilen her türlü kuruluşta kullanılmasıyla birlikte koronavirüs tespitinde çok hızlı bir adım atılabileceği bildirildi.

Öksürükten Koronavirüs Tespit Eden Buluş Nasıl Çalışıyor?

Öksürükten-Koronavirüs-Tespit-Eden-Buluş-Nasıl-Çalışıyor

Buluşun çalışma şekli, mantık açısından oldukça kolay. Isı seviyesini renk kodlarıyla ifade eden termal kameralar sayesinde ilk olarak vücudun ne kadar ısı yaydığının tespiti gerçekleştiriliyor.

Termal kamerayla ısı tespiti gerçekleştirildiği anla eş zamanlı olarak bir mikrofon da ses kaydı yapıyor.

Hem sıcaklık hem de mikrofon verilerinin işlenip sonuca bağlanması için söz konusu bilgiler bir akıllı sisteme gönderiliyor. Bu sistem ise; öksürük sesinden ne çeşit bir öksürük olduğunu tanımlayarak ateşe göre koronavirüs olup olmadığını söylüyor.

Fakat bunu söyleyen şuanda direkt olarak sistem değil, bu sistem sayesinde verilere erişen bilim adamları. Verilerin ulaştığı bilim adamları kısa süre içerisinde öksürüğün ne denli bir öksürük olduğunu tespit ederek; uygulama üzerinden şüphe olup olmadığına dair bilgi gönderiyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox