Ninja Robotlar Koronavirüs İçin Yeni Çözüm Oldu!

Koronavirüsün Dünya üzerinde gösterdiği olumsuz etkiler; her geçen gün katlanarak devam ediyor. Koronavirüse henüz bilimsel bir çare bulunamaması, aşılama veya tedavi yöntemi olmaması her gün binlerce kişinin ölmesine sebebiyet veriyor.

Koronavirüs bir yandan hızla yayılırken, diğer yandan Tayland, bu konuda atağa geçti. Koronavirüsle mücadele konusunda ninja robot teknolojisine geçen Tayland, bu robotların hasta durumunu takip etmesini sağlıyor. Böylelikle doktorlar ve diğer sağlık çalışanları hastaların durumunu çok daha sağlıklı koşullar altında öğrenebiliyor.

Koronavirüse Teknolojik Çözüm

Tayland, koronavirüse karşı geliştirdiği bu teknolojik çözümle oldukça büyük takdir topladı. Şuanda birkaç hastanede ninja robot kullandığı, kısa süre içerisinde tüm hastanelerde kullanımı başlatacağı açıklandı.

Siyah renkle üretilen söz konusu robotlar, ateşi yüksek olan hastaların tedavi süreçlerini takip edip, hangi durumda olduklarını raporlaması için tasarlandı.

Bu sayede ölümcül virüsün en büyük tehlike grubu olan sağlık çalışanlarını koruma altına alan ninja robotlar, doktor ve hemşirelerin yükünü hafifletiyor. Robotlar, sadece hastaların takibi için değil, aynı zamanda sağlık çalışanlarının da aynı ortamda bulunmadan iletişim kurmasını sağlıyor.

Tayland’da yer alan Chulalongkorn Üniversitesi’den, ninja robot üretimini yapan ekibin lideri olan Sangveraphunsiri, ninja robotların çok daha fazla çeşidini üreteceklerini ve bu çeşitleri geliştireceklerini açıkladı.

Yeni robotlar ise, sadece bilgi akışı sağlamak değil aynı zamanda odaları temizleyip dezenfekte etmek, hastalara gıda ve içecek götürme gibi görevler için kullanılacak. Robotların şuanda birkaç tane olduğu ve 4 hastaneye dağıtıldığı ifade edildi.

Uzmanlar, koronavirüsle mücadele konusunda sosyal mesafenin dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olduğunu her fırsatta bildirse de; sağlık çalışanları kendilerini büyük bir riske atarak; Dünya’yı bu virüsten kurtarmak için çok büyük bir fedakarlık yapıyor.

Bu tarz teknolojik aygıtlar, sağlık çalışanlarını da koruma altına alıp; daha rahat ve sağlıklı koşullar altında çalışmalarına destek veriyor.

Sangveraphunsiri ve mühendis ekibi, bölge üzerinde yer alan 10 hastane için daha fazla robot üretmeyi planlıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından alınan bilgilere göre; şuana kadar Tayland’da Koronavirüsün yeni türü olan COVID-19 sebebiyle 1 kişi öldü. Ülkede onaylanan vaka sayısı ise 270’yi geçti.

Recent Articles

Honor 30 Pro ile ilgili son detay bugün paylaşıldı! 7 gün sonra…

Honor 30 Pro ile ilgili detaylar, çıkış tarihine 15 gün kaldığı günden itibaren büyük bir hızla teknoloji gündemini sallamaya başlamıştı. Son detay...

1 aydır kalkamıyor! Gözlem uydusu için yeni karar…

GISAT-1 yeryüzü gözlem uydusunun lansmanı tekrar ertelendi. Böylelikle 1 ayda 2 kez ertelenmiş oldu. PTI tarafından paylaşılan habere göre, koronavirüs kilitlenmesinden dolayı...

Apple yeniden harekete geçti! Haziran ayında geliyor…

Paylaşılan yeni bir iddiaya göre, ABD merkezli olan teknoloji devi Apple, AirPods Max kulaklığının tanıtımını Haziran ayında İnternet üzerinden gerçekleştirilecek olan WWDC...

Ne Dinleyeceği Konusunda Kararsız Kalanlara Spotify’dan Mükemmel Özellik!

Dünya üzerindeki en popüler müzik akış uygulaması olan Spotifty, son zamanlarda kullanıcı deneyimine oldukça önem vererek; köklü değişiklikler altına imza atmıştı. Bu...

Oppo Reno Ace 2 5G Piyasayı Sallamaya Geliyor! Son 11 Gün Kaldı…

Oppo Reno Ace 2 ile ilgili bir süredir ardı ardına sızıntılar ortaya çıkıyor. Önce tasarımı, sonra da donanım özellikleri sızdırılan Oppe Reno...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox