İlgili Yazılar

Ninja Robotlar Koronavirüs İçin Yeni Çözüm Oldu!

Tayland, Koronavirüse karşı Ninja Robotlar üreterek sağlık çalışanlarını koruma altına aldı.

spot_img

Koronavirüsün Dünya üzerinde gösterdiği olumsuz etkiler; her geçen gün katlanarak devam ediyor. Koronavirüse henüz bilimsel bir çare bulunamaması, aşılama veya tedavi yöntemi olmaması her gün binlerce kişinin ölmesine sebebiyet veriyor.

Koronavirüs bir yandan hızla yayılırken, diğer yandan Tayland, bu konuda atağa geçti. Koronavirüsle mücadele konusunda ninja robot teknolojisine geçen Tayland, bu robotların hasta durumunu takip etmesini sağlıyor. Böylelikle doktorlar ve diğer sağlık çalışanları hastaların durumunu çok daha sağlıklı koşullar altında öğrenebiliyor.

Koronavirüse Teknolojik Çözüm

Tayland, koronavirüse karşı geliştirdiği bu teknolojik çözümle oldukça büyük takdir topladı. Şuanda birkaç hastanede ninja robot kullandığı, kısa süre içerisinde tüm hastanelerde kullanımı başlatacağı açıklandı.

Siyah renkle üretilen söz konusu robotlar, ateşi yüksek olan hastaların tedavi süreçlerini takip edip, hangi durumda olduklarını raporlaması için tasarlandı.

Bu sayede ölümcül virüsün en büyük tehlike grubu olan sağlık çalışanlarını koruma altına alan ninja robotlar, doktor ve hemşirelerin yükünü hafifletiyor. Robotlar, sadece hastaların takibi için değil, aynı zamanda sağlık çalışanlarının da aynı ortamda bulunmadan iletişim kurmasını sağlıyor.

Tayland’da yer alan Chulalongkorn Üniversitesi’den, ninja robot üretimini yapan ekibin lideri olan Sangveraphunsiri, ninja robotların çok daha fazla çeşidini üreteceklerini ve bu çeşitleri geliştireceklerini açıkladı.

Yeni robotlar ise, sadece bilgi akışı sağlamak değil aynı zamanda odaları temizleyip dezenfekte etmek, hastalara gıda ve içecek götürme gibi görevler için kullanılacak. Robotların şuanda birkaç tane olduğu ve 4 hastaneye dağıtıldığı ifade edildi.

Uzmanlar, koronavirüsle mücadele konusunda sosyal mesafenin dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olduğunu her fırsatta bildirse de; sağlık çalışanları kendilerini büyük bir riske atarak; Dünya’yı bu virüsten kurtarmak için çok büyük bir fedakarlık yapıyor.

Bu tarz teknolojik aygıtlar, sağlık çalışanlarını da koruma altına alıp; daha rahat ve sağlıklı koşullar altında çalışmalarına destek veriyor.

Sangveraphunsiri ve mühendis ekibi, bölge üzerinde yer alan 10 hastane için daha fazla robot üretmeyi planlıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından alınan bilgilere göre; şuana kadar Tayland’da Koronavirüsün yeni türü olan COVID-19 sebebiyle 1 kişi öldü. Ülkede onaylanan vaka sayısı ise 270’yi geçti.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox