İlgili Yazılar

NASA’dan Yeni Karar: Uzay Araştırmaları Askıya Alındı

spot_img

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan COVID-19 ilk kez Çin sınırları içerisinde yer alan Wuhan şehrinde görüldü. Mart ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde ise tüm Dünya genelinde etkisini göstermeye başladı. Birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs, aynı zamanda ülke ekonomilerine de darbe vurdu.

Yeni çıkan haberle birlikte, virüsün ne kadar ciddi bir boyuta ulaştığı bir kez daha görüldü. Son zamanlarda Güneş Sistemi ile Mars’a yönelik araştırmalarda önem seviyesi oldukça yüksek adımlar atan NASA, Koronavirüs salgınından dolayı 2 farklı roket tesisini de kapatma kararı aldığının duyurusunu yaptı.

COVID-19 sebebiyle planladığı çok sayıda projesini ertelemek zorunda kalan NASA, Ay’a tekrardan giderek incelemeler yapmayı planlıyordu. Bu plan 2024 yılı için tasarlanmıştı fakat son gelişmelerle birlikte söz konusu planın dahi ertelenmesinin beklendiği açıklandı.

Dünya genelinde dün açıklanan verilere göre 10.000’den fazla kişinin ölümüne sebep olan yeni nesil koronavirüsün uzay çalışmalarını dahi etkilemesi; durumun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi.

Russia Today tarafından kamuoyuyla paylaşılan habere göre, NASA Yöneticisi olan Jim Bridenstine, Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın; Ay roketi için bir takım deneme ve geliştirme çalışmaları altına imza atılan Moichoud tesisi üzerinde yapılan tüm çalışmaların koronavirüs sebebiyle erteleneceğini ve roket ek motorunun testi yapılarak; çalışıp çalışmadığına dair net kanılara ulaşılan Stennis tesisinin de geçici olarak kapatılacağını vurguladı.

NASA tarafından alınan söz konusu önlemler, normalde 4 yıl sonra gerçekleşmesi beklenen yeni bir Ay gezisinin, ileri bir tarihe ertelenebileceği sonucunu doğurdu.

Koronavirüs öncesinde yapılan NASA açıklamasında; “Artemis” ismi verilen görev çerçevesi dahilinde; 4 yıl sonra Aya astronotlu seferler düzenlenmesi amaçlandığı ve bu seferlerin 4 yıl boyunca da devam ederek 2028 yılında son bulması hedefi bulunduğu belirtilmişti.

1 Yorum

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox