NASA’dan Yeni Dünya Haritası: Metan Gazı Dağılımı 2 Kat Arttı!

Bilim insanları, bir yandan Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili çalışmalara hızla devam ederken; bir yandan da rutin çalışmalarını sürdürüyor.

Başta iklim değişikliği ve küresel ısınma olmak üzere, Dünya’da meydana gelen ve her geçen gün daha da kötüye giden anormalliklerin sebebini araştırmaya devam eden NASA’nın bilim insanları, yeni bir Dünya haritası yayınladı.

Yayınlanan bu yeni Dünya haritası, Dünya’daki metan gazı dağılımını 3 boyutlu olarak gösteriyor. Küresel ısınmada direkt olarak etkisi olan ve hatta başrol oyuncusu olarak öne çıkan metan gazının dağılım hızıyla ilgili yapılan açıklamada; Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar 2 kat artış meydana geldiği ifade edildi.

NASA 3 Boyutlu Metan Gazı Haritası

Yayınlanan harita 0:53’den itibaren görülüyor.

NASA tarafından yapılan açıklamalara göre, Dünya’da hem iklim değişikliği hem de küresel ısınmanın sebeplerinin %20 ila 30’luk bölümünü oluşturan şey “Metan Gazı”. Metan Gazı’nın küresel ısınmayı bu denli etkileme sebebi ise; karbondioksitten çok daha hızlı bir şekilde ısıyı yakalamasından kaynaklanıyor.

Dünyadaki metan gazı dağılımının ve seviyesinin anlaşılır bir şekilde görülebilmesi için 3 boyutlu şekilde harita oluşturan ve bu haritayı tüm Dünya’nın erişebileceği şekilde; resmi Youtube kanalı üzerinden yayınlayan NASA; bu sayede şaşırtıcı bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı.

Yayınlanan haritaya göre, Dünyada yer alan sulak bölgelerden yükselen metan gazı emisyonunun yaklaşık olarak %60’lık bölümünün tropik bölgelerden geldiği, Güney Asya’dan yayılmaya başlayan metan gazının ise; toplam emisyon üzerinde %1,5’luk bir fark yarattığı görüldü.

Bunun yanı sıra, Kuzey Kutup Bölgesi’nde olan metan gazının ise, ortalama olarak %70’lik devasa bölümünün doğal kaynaklardan oluştuğu ortaya çıkarken; Doğu Asya bölgesindeki metan gazı emisyonunun ise %85’lik bölümünün insan faaliyetleri sonucunda meydana geldiği belirlendi.

İklim değişikliği ve küresel ısınma yaşanmasını önlemek amacıyla karbon emisyonlarında gerileme meydana getirilmesinin ne kadar önemli olduğu, okullarda kimya ve biyoloji derslerinde sık sık dillendiriliyor. Karbon emisyonlarından daha önemli olan metan emisyonlarının düşürülmesi için NASA tarafından her yıl belirli seminerler yapılıyor.

Bu sebepten dolayı metan gazı emisyonunun kaynak tespitinin yapılması; söz konusu çalışmada en önemli nokta olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Recent Articles

Honor 30 Pro ile ilgili son detay bugün paylaşıldı! 7 gün sonra…

Honor 30 Pro ile ilgili detaylar, çıkış tarihine 15 gün kaldığı günden itibaren büyük bir hızla teknoloji gündemini sallamaya başlamıştı. Son detay...

1 aydır kalkamıyor! Gözlem uydusu için yeni karar…

GISAT-1 yeryüzü gözlem uydusunun lansmanı tekrar ertelendi. Böylelikle 1 ayda 2 kez ertelenmiş oldu. PTI tarafından paylaşılan habere göre, koronavirüs kilitlenmesinden dolayı...

Apple yeniden harekete geçti! Haziran ayında geliyor…

Paylaşılan yeni bir iddiaya göre, ABD merkezli olan teknoloji devi Apple, AirPods Max kulaklığının tanıtımını Haziran ayında İnternet üzerinden gerçekleştirilecek olan WWDC...

Ne Dinleyeceği Konusunda Kararsız Kalanlara Spotify’dan Mükemmel Özellik!

Dünya üzerindeki en popüler müzik akış uygulaması olan Spotifty, son zamanlarda kullanıcı deneyimine oldukça önem vererek; köklü değişiklikler altına imza atmıştı. Bu...

Oppo Reno Ace 2 5G Piyasayı Sallamaya Geliyor! Son 11 Gün Kaldı…

Oppo Reno Ace 2 ile ilgili bir süredir ardı ardına sızıntılar ortaya çıkıyor. Önce tasarımı, sonra da donanım özellikleri sızdırılan Oppe Reno...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox