İlgili Yazılar

Ay’da size ait robotlar olabilir! NASA’dan Tüm insanlığa duyuru…

NASA, 160.000 $ ödüllü yarışma düzenliyor. Bu yarışmanın kazananlarının tasarladığı robotlar Ay'a gönderilecek ve Artemis görevine yardımcı olacak.

spot_img

Astronotlar, bundan çok uzun yıllar önce (1969) aya gittiklerinde, Dünya’ya ait bir üs kurulup kurulamayacağıyla ilgili bilgi sahibi olabilmek adına bir dizi hareket edebilen ve keşif yapabilen robot götürmüşlerdi.

NASA, o tarihten bugüne kadar Ay’la ilgili tüm gelişmeleri takip ediyor ve Ay’da bir üs kurabilmek için çalışmalar, planlar, projeler yapıyor. Uzay Araştırma Organizasyonu’nun 2 yıl sonra yine gezici özelliği bulunan Volatiles Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) aracını aya göndermeyi planlaması; Ay ile ilgili umutları tekrar canlandırdı.

Umutların tekrar yeşerdiği ortamda NASA, gelecekteki projeler için VIPER’e ek olarak; yardımcı olabilecek minik gezgin robotlar da göndermeyi planlıyor. Bu sebepten dolayı bahse konu olan bu robotlar için Dünya genelinde bir yarışma başlatma kararı aldı.

160.000 $ ödül verilecek

160.000 $ ödül verilecek

NASA’da insanlar arasında olumlu rekabet oluşturacak Jet Propulsion Laboratory birimi tarafından yapılan söz konusu yarışmanın büyük ödülü tam 160.000 $.

Tasarımları talep edilen söz konusu minyatür gezgin ve yük taşıyıcı robotlar; Ay’da önemli bilgileri toplayabilmek ve Artemis projesine yardımcı olabilmek adına kullanılacak.

NASA’ya göre, mevcut yüklerin ağırlığı çok yüksek. Bu ağırlığı kaldırıp Ay’a gönderebilmek adına ise çok büyük bir güç kullanması gerekiyor. Bu yüzden dolayı NASA’nın istediği bu robotların bir kalıp sabun büyüklüğünü geçmemesi gerekiyor.

En fazla 0,4 KG ağırlığında olabilir

En fazla 0,4 KG ağırlığında olabilir

Gerekli taşıma yükünün boyutlarının maksimum olarak 3,9″ x 3,9″ x 1,9″ olması isteniyor. Milimetre cinsinden bu ölçüler 100mm x 100 mm x 50 mm olarak kendini gösteriyor. Aynı zamanda bir diğer şart ise ağırlık şartı. Bu robotların 0,4 KG’dan daha hafif olması gerekiyor.

Yarışmada bunun için birçok kategori oluşturulmuş durumda. Kategorilerin her birinin kazananına yukarıda belirttiğimiz 160.000 $ ödül verilecek. Organizasyon, bu yarışmayı kitle kaynak platformu olan ve daha önce birçok proje altına imza atan heroX üzerinden yapıyor.

Başvuru tarihi açıklandı

Başvuru tarihi açıklandı

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren başvuruların kabul edileceği söz konusu yarışmanın tüm detayları heroX resmi sitesinde paylaşıldı.

Sabun büyüklüğünde, yük taşıma becerisi ve yeteneğine sahip olan robotları tasarlayabilecek bireyler, başvurularını bu tarihten itibaren yapabilecek. Başvuru için gösterilen adres ise heroX resmi sitesi.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox