İlgili Yazılar

Astronotlar Koronavirüsle İlgili Önemli Önerilerde Bulundu

NASA astronotlarından koronavirüs sebebiyle evinde izole olanlara öneriler geldi.

spot_img

Koronavirüs salgınında 3.ayın geride kalmasına kısa süre bir süre kaldı. Dünya genelinde onbinlerce ölüme sebebiyet veren virüsle ilgili henüz tıbbi bir gelişme yaşanmış değil. Bilim insanları ve doktorlar özverili çalışmalar sonucu virüse karşı bir aşı oluşturabilmek adına var güçleriyle çalışıyorlar.

Henüz tıbbi bir çözüm bulunmaması sebebiyle; koronavirüs tüm insanlığı risk altına almış durumda. Bu sebepten dolayı devletler ve sağlık kuruluşları; bireylerin kendini korumak için sosyal mesafeye dikkat ederek evden çıkmaması konusunda sık sık uyarı yapıyor.

Bu uyarılara kulak veren insanlar; hem kendilerinin hem de diğer insanlarının sağlığı için büyük bir fedakarlık örneği sergileyerek evinde kalıyor. Konuyla ilgili NASA astronotlarından açıklama gelmesinin sebebi; izole kalmak ve aile hayatından uzak yaşamak konusunda en tecrübeli olan kişilerin onlar olmasından kaynaklanıyor. Peki, NASA astronotlarının koronavirüsle ilgili önerileri neler? İşte detaylar…

NASA Astronotları Önerilerini Sıraladı

NASA-Astronotları-Önerilerini-Sıraladı

Uzayda yaklaşık olarak 1 yıla yakın süre boyunca kalan Dr. Chiao, bu konuda en önemli şeyin “büyük resmi görüp, farketmek” olduğunun altını çizerek; elde hangi kaynaklarının bulunduğunun ve bu süreç içerisinde ne kadar süre kalınacağının tahmini bir şekilde hesaplanmasının; insanları her türlü duruma zihinsel olarak hazırlayacağını ifade etti. Chiao’nun uzayda kaldığı toplam süre 229 günden fazla.

Bir diğer NASA Astronotu ise kısa süre önce emekli olan John Grunsfeld. Grunsfeld, insanların kendilerine sürekli bir uğraş bulup; meşgul olması gerektiğini söyledi. Yeni hobiler keşfedip bu hobilere yönlenip; hayattaki boşlukları doldurarak zihnin güçlendirilebileceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca bu konuda en önemli şeyin plan olduğunu söyleyen Grunsfeld, günün çok iyi planlanması ve sürekli olarak bir şeyler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Grunsfeld, uzayda görev esnasında astronotların belirli aralıklarla egzersiz yapma zorunluluklarının olduğunu da aktararak; bunun hem fiziksel hem de ruh sağlığı için önemli olduğunu, evde kalan herkesin gün içerisinde belirli sürelerle egzersiz yapmasının gerektiğini vurguladı.

Uzayın derin kuyusunda; kusursuz bir şekilde üretilmesi başarılan uzay araçları sayesinde kendilerine verilen görevleri eksiksiz bir şekilde tamamlayan ve Dünya’nın geleceği için büyük bir fedakarlık örneği sergileyen astronotlar, çok uzun süre boyunca evlerinden ve ailelerinden uzak kalıyor. Bu süre zarfında evleri olan uzay araçlarının temizliğini ve düzenini sağlamanın da bu süreçte çok önemli olduğunu, herkesin evinde düzenli ve temiz bir görünümün ruh sağlığına iyi geldiğini aktardı.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox