İlgili Yazılar

NASA’dan Ay odaklı ilginç plan, önemli keşiflere…

spot_img

NASA, koronavirüs salgını sebebiyle birçok projesini ertelemek zorunda kalırken; çalışmalarına ve planlamalarına hız kesmeden devam ediyor. Ortaya çıkan yeni NASA planıyla ilgili detaylar paylaşıldı.

Gezegenlerin tamamını daha iyi anlayabilmek, keşfetmek ve eksik tek bir nokta bırakmamak adına uzun yıllardan beri farklı çalışmalar altına imza atan NASA, bunun için devasa boyutta bir radyo teleskobu kullanıyor.

Günümüzde en büyüğü Çin’de

Bu-görevi-DuAxel-gerçekleştirecek

Günümüzde alan bakımından en kapsamlı Radyo teleskobunun bulunduğu ülke Çin olarak dikkat çekiyor. Çin’de yer alan söz konusu teleskopla birlikte bilim insanları oldukça büyük ve önemi çalışmalar altına imza atıyor.

Fakat söz konusu teleskopların; Dünya’da bulunmasının birçok dezavantajı var. NASA, söz konusu dezavantajları tamamen ortadan kaldırabilmek adına oldukça önemli bir plan oluşturmuş durumda. Plan tam anlamıyla noktası noktasına ortaya çıkmasa dahi, ön bilgilendirmesi bile heyecan verici.

Ay’a radyo teleskobu kuracaklar

NASA, Ay’ın yüzeyinde bulunan bir kratere, ortalama olarak 1 km çapa sahip bir mega uzunlukta radyo teleskobu kurma fikri sonucunda harekete geçmiş durumda. Ay’ın Dünya’ya bakan en uzak noktasına yerleştirilmesi istenen bu teleskop şuanda LCRT ismiyle anılıyor. Eğer bu plan hayata geçerse; çok büyük avantajlar elde edileceği ve uzay araştırmacılığı konusunda 10 yıldan daha fazla ilerleme kaydedilebileceği bildiriliyor.

Bu görevi DuAxel gerçekleştirecek

DuAxel isimli oldukça fonksiyonel olan özel robotlarla kurulması planlanan söz konusu teleskop, bilim insanlarına şuanda kulağa pek inandırıcı gelmeyen bir veri sunuyor. O veri ise; 30 MHz frekans altında araştırma şansı vermesi olarak öne çıkıyor. Günümüz şartları değerlendirildiğinde böyle bir şey her ne kadar imkansız olsa da; NASA bu konuda oldukça başarılı tutumuyla bunu başaracak gibi duruyor.

Dünya ve yörüngesinde bulunan tüm gezegenlerdeki teleskopların yaşadığı çok sayıdaki problemden arınmasını sağlayacak LCRT, bugüne kadar evrende en kapsamlı radyo teleskobu olarak kendini gösterecek.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox