İlgili Yazılar

Mars ile İlgili Son Gelişmeler: Mars’ta Hayat Var mı?

Dünya dışındaki yaşamla ilgili olarak sürekli gündeme gelen Mars`ta son gelişmeler neler?

spot_img

Mars, bilim adamlarının araştırmaları sonucu elde ettikleri verilere göre dünyamıza benzeyen en yakın gezegen konumunda yer alıyor. Birçok araştırma sonucu Mars’ta yaşam kaynaklarının bulguları ortaya çıktı.

Farklı gezegenlerde yaşam arayışlarımızın sonucunda, Güneş Sisteminin içerisinde Dünya’ya benzeyen en yakın gezegenin Mars olduğu bilinmektedir. Farklı gezegenlerde yaşam arayışı 19. Yüzyıldan beridir devam ediyor. Günümüzde birçok firma Mars için çalışmalarını sürdürüyor.

Mars’ta bir tepe

Bu çalışmalarda en çok yol kat eden NASA’dır. NASA 26 Kasım 2011 tarihinde Mars’a Curiosity adında gezici rover gönderdi. 2011 yılından bu yana Curiosity bize birçok bilgi gönderdi. Bu bilgilerden bazıları Mars yüzeyinde toprak, krater analizi, kimyasal analizler, radyasyon değerleri, mineraller, su ve Mars’tan görüntülerdir. Curiosity’nin gönderdiği değerlere göre Mars’ın yer yüzeyinde suların aktığı nehir yatakları göller ve ovalar yer alıyor.

Phoenix adlı uzay aracının bulduğu su buzu.

Yakın zamanda Mars’ta su bile bulundu. NASA’nın Phoenix adlı uzay aracı Mars yüzeyini kazıyarak donmuş su buzu buldu ve bu buzun gündüz sıcağı ile eridiği belirlendi. Edinilen bilgilere göre Mars derinliklerinde bulunan buzların erimesi ile oluşacak suların Mars yüzeyini kaplayabilecek kadar çok olduğudur. Her ne kadar su bulunsa da bu Mars’ta yaşamın elverişli olacağı anlamına gelmez.

Curiosity selfie

Bir yerde sağlıklı yaşam olabilmesi için orada yeterli seviyede oksijen, azot, dengeli seviyelerde sıcaklık, atmosfer basıncı, bizleri Güneş’in radyasyonundan koruyacak atmosfer olması ve faydalı bakterileri de içinde barındırıyor olması gerekir. Mars’ta ki başlıca değerler şu şekilde:

  • Marsta ki bir yıl 687 gündür.
  • Ekvatorda sıcaklık en fazla 20 dereceyken geceleri ise -40 dereceye kadar inebiliyor.
  • Mars atmosferi %95 karbondioksit, %3 nitrojen %1,6 argondan oluşuyor.
  • Mars’ta Manyetosfer yok denecek kadar azdır, Güneş rüzgarları direk iyonosfer tabakasına temas ederek atmosferi ince tutuyor.
  • Mars yüzeyindeki sular aşırı tuzlu ve asitlidir.
  • Herhangi bir canlı organizmaya rastlanılmadı.
gale krateri

Mars şu an için yaşanılabilir gezegen olarak gözükmüyor. Bilim adamları bu olumsuzluklara rağmen hala çalışmalarına devam ediyor. Çünkü Mars günümüzdeki haline gelmeden önce sulak ve içerisinde yaşamı barındırabilecek güçte olduğunu bizlere göstermektedir.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
276TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox