İlgili Yazılar

Kimin aklına gelirdi? Bilim insanları öyle bir yöntem buldu ki…

Bilim insanları, buzul kaybının miktarını tam olarak ölçebilmek adına buzul altlarına mikrofon yerleştirdi. Söz konusu mikrofonlar 900 metre derinlikte ses kaydı yapacak.

spot_img

İki bilim insanının Kuzey Kutbu’nda uygulamaya aldığı yöntem şaşırttı. Kuzey Kutbu’nda yer alan bir buzulun parçalandığı esnada kütle kaybının ne kadar olduğunu inceleme altına alan araştırmacılar, su altına ultra dayanıklı bir mikrofon yerleştirerek buzulu dinlemeye başladı.

Dünya’da iklim koşullarının her geçen gün değişim göstermesi ve sıcaklığın artış göstermesinin sonucu olarak buzul parçalanmalarında artış meydana gelmesi bekleniyor. Bu artışın ne kadar olacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.

Buzulu dinlemeye başladılar

Buzulu dinlemeye başladılar

Scripps Okyanus Bilimi Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını yürüten araştırmacılar, buzulu dinlemeye başlayarak bilim dünyasında gündeme oturdular. Bilim insanları uyguladıkları bu önemli yöntemle birlikte buzdağı ayrışması ismiyle bilinen süreçte buzulların yaşadığı kütle kaybını ölçmek için su altındaki akustik kayıtları inceliyor.

Buzdağı ayrışmasında buz, buzulun kenar noktalarından yavaş yavaş kopuyor ve sonrasında ise tamamıyla parçalanıyor. Bu da Dünya üzerinde su seviyesinin her geçen gün bir tık daha yüksek seviyeye çıkmasına sebep oluyor. Kopan küçük buzulların okyanusa düşmesiyle birlikte sıçrattıkları suyun sesi ise bilim insanlarının çalışmasının tam olarak odak noktası.

Dünya’da sıcaklık oranı artış gösterdikçe buzdağı ayrışmalarında da doğru orantıda artış meydana geliyor. Fakat ne kadar buz kütlesinin kaybedildiği bilinmiyor. Bunu tahmin etmek, yapılacak en zor şeylerden biri. Bu zorluğun sebepleri arasında buzulların çok uzak bölgelerde yer alması ve bilim insanlarına bu bölgede ölçüm yaptırmayan engellerin bulunması öne çıkıyor.

Su altına mikrofon yerleştirdiler

Su altına mikrofon yerleştirdiler

Tüm bu zorlukları aşıp, artık buzul kaybı seviyesini ölçebilmek için National Science Foundation’ın sonsuz destek verdiği 2 bilim insanı, Norveç’in kuzey bölgesinde bulunan kutup adalarına su altı mikrofonu olarak bilinen hidroforları yerleştirdiler. Dalgıçlar, söz konusu mikrofonları tam suyun 900 metre derinliğine yerleştirdiler. Bu hidroforlar tam 1.5 ay boyunca buzulları dinleyecek. Okyanusa düşme sesinden ise ne kadar kütle kaybı yaşandığının tespit edilmesinde oldukça büyük seviyede yardımcı olacak.

Su altında kayıt altına alınan söz konusu sesler, bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bir matematiksel formül gelişirilmesini sağladı. Bu formülle birlikte buzulun sesinden öne çıkılarak toplam kütlenin ne kadar olduğu hesaba katılabiliyor. Söz konusu model, buzdağı ayrışması adıyla bilinen buzların kopmasından dolayı ortaya çıkan kütle kaybını tam olarak ortaya çıkarıyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox