İlgili Yazılar

Yazılan Yazıyı Sesli Okuma Programsız

Yazdığınız herhangi bir metni bilgisayarınızın okuyabileceğinden haberdar mıydınız?

spot_img

Yazılan yazıyı sesli okuma için sanılanın aksine bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeniz gerekmiyor. Kimi zaman YouTube videolarında kullanmak üzere, kimi zamansa sadece eğlencesine yazılan yazıyı seslendirme yöntemine başvurabilirsiniz. 

Normalde çoğu kişi yazılan yazıyı sese çevirmek için program kullanımının zorunlu olduğunu düşünür. Oysa gelişen teknoloji ve yazılımlar sayesinde böyle bir zorunluluğun ortadan kalktığını söyleyebiliriz. 

Yazılan yazı sese nasıl çevrilir?

Bunun birkaç farklı yöntemi var. İlki ve en basit, Google Translate kullanmak. Tamamen ücretsiz olan Translate, kelime telaffuz özelliğine sahip. Aynı zamanda Türkçe olarak yazılan herhangi bir cümleyi gayet güzelce okuyabiliyor.

translate.google.com adresini ziyaret ederek siz de yazdığınız cümleyi bilgisayara okutabilirsiniz. Üstelik Google bunun için kadın ve erkek seslerini de sistemine tanımlamış durumda. Hangi okuyucunun sesini beğenirseniz, onu kullanabiliyorsunuz.

Gelelim bir diğer yazılan yazıyı sese çevirme yöntemine. Bunun için Translate veya başka herhangi bir çeviri uygulaması kullanmanız gerekmiyor.

Not Defteri uygulamasını açıp aşağıdaki kodu yapıştırın:

Dim message, sapi
message=InputBox("Ne söylememi istersin?","Yazdığını okuyabilirim.")
Set sapi=CreateObject("sapi.spvoice")
sapi.Speak message

Daha sonra bu belgeyi farklı kaydedin, kaydederken “okuma.vbs” yazın. Dosya uzantısının TXT yerine VBS olduğundan emin olun. Böylelikle Windows işletim sistemine sahip tüm bilgisayarlarda çalışabilen basit bir Visual Basic Script dosyası oluşturmuş olacağız.

Ardından dosyayı kaydettiğiniz dizini açıp “okuma.vbs” dosyasını çalıştırın. Karşınıza gelen pencereye her ne yazarsanız, bilgisayarınız yazıyı aynen okuyacaktır. Fakat bu ses kaydını farklı kaydedebilmeniz mümkün değil ne yazık ki. Sadece dinleyebilirsiniz, o kadar. 

Şayet bunlar size yeterli gelmezse mecburen bilgisayar veya telefonunuza ekstra program yüklemeniz gerekecektir.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz, Windows bilgisayarlarla uyumlu çalışan kod yazma programı incelemesine de bu adresten göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox