İlgili Yazılar

OCR Sanatı: Dijital Çağda Görüntüden Metne Dönüştürmede Ustalaşmak

spot_img

Görüntülerden metinsel verileri çıkarmak oldukça kolay hale geldi. Bunun temel nedeni OCR teknolojisinin artık daha yaygın hale gelmesi ve çoğu araca dahil edilmesidir.

Bunun ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız bu makale tam size göre. Sonunda her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Daha sonra küçük bir eğitimden sonra görselleri metne nasıl dönüştüreceğinizi öğrenebilirsiniz. Öncelikle size OCR hakkında bazı arka plan bilgileri vereceğiz.

Optik Karakter Tanıma (OCR) Nedir?

Optik Karakter Tanıma, bir görüntüdeki karakterleri tanımlayan bir teknolojidir. Daha sonra bunları kullanıcı için sonuç olarak çizer.

Mesele şu ki, OCR’nin kendisi sadece bir teknolojidir. Herhangi bir şekilde kullanılabilmesi için, kullanıcıların kullanabileceği bir aracın eşlik etmesi gerekir.

OCR’nin ne olduğunu öğrendikten sonra size bu teknolojinin resim-metin dönüşümü için nasıl kullanılabileceğini göstermek istiyoruz.

Bir görüntüden metin çıkarma – adım adım kılavuz

OCR kullanarak bir görüntüde bulunan metni hızlı ve kolay bir şekilde çıkarmak için bu adımları takip edebilirsiniz. Elbette bu bir araç aracılığıyla yapılacak, dolayısıyla ilk adım doğru çıktılar yaratan doğru aracı bulmaktır.

1. Adım. Güvenilir bir OCR aracı bulun

İşlemlerini gerçekleştirmek için OCR’yi kullanan çevrimiçi olarak mevcut çok sayıda görüntüden metne çıkarıcı vardır. Ancak bunların hepsi diğerleri kadar etkili değildir çünkü bazıları hatalı sonuçlar doğurabilir. Bu, güvenilir bir OCR aracı bulmayı önemli hale getirir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için, birini seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı faktörleri burada bulabilirsiniz.

  • Çoklu giriş seçenekleri: Bir OCR aracı ararken, birden fazla kaynaktan resim yüklemenize olanak tanıyan bir araç bulmaya çalışın. yani Cihaz depolama alanı , Dropbox, resim URL’si. Bu, önce her görseli indirme zahmetinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  • Çoklu görsel yükleme: Aynı anda birden fazla görsel yüklemenize olanak tanıyan bir görselden metne dönüştürücü bulmaya çalışın. Bu, özellikle metinsel veri çıkarma gerektiren büyük miktarda görüntüye sahip olduğunuzda kullanışlıdır. Bu sayede görsellerden karakterleri tek tek çıkarmak zorunda kalmazsınız ve sonuç olarak zamandan tasarruf edersiniz.
  • İndirme seçeneğinin varlığı: Kullanacağınız aracın, kullanıcının çıkarılan metni bir metin dosyasına indirebilmesi için bir indirme seçeneği olmalıdır. Bu, her çıktı oluşturduğunuzda çıktıyı kopyalayıp yapıştırma zahmetinden sizi kurtarabilir.

OCR aracı seçerken bu noktaları unutmamak gerekir. Fotoğrafları saniyeler içinde metne dönüştüren ve yukarıda listelenen tüm gereksinimleri karşılayan bir OCR aracı arama zahmetinden sizi kurtarmak için zaten bir tane bulduk . Bu fotoğrafı yazıya çevirme. Ya bununla yetinebilirsiniz ya da yukarıdaki kriterleri karşılayan, tercih ettiğiniz başka bir tane bulabilirsiniz. Ancak bunu seçmeye karar verirseniz, işte böyle görünüyor.

resimden metne cevirme

Ayrıca bu aracı her adımda daha sonraki gösterimler için kullanacağız.

2. Adım. Metnini çıkarmak istediğiniz resmi girin ve “Gönder”e basın

Seçtiğiniz aracı çalıştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey, çıkarmak istediğiniz metnin bulunduğu görseli ona sağlamaktır. 

Görüntüyü araca sağladıktan sonra işlenir ve sizin için çıktı oluşturulur.

Bu adım, hangi aracı kullanırsanız kullanın aynı şekilde çalışır. Yani referans olarak bu ekran görüntüsünü kullanabilirsiniz.

3. Adım. Çıktıyı düzeltin ve kaydedin

Görüntüden metne dönüştürme konusunda uzmanlaşmak için yapmanız gereken son şey, araç tarafından oluşturulan çıktının düzeltmelerini yapmaktır . Hata olup olmadığını kontrol edin ve herhangi bir şeyi gözden kaçırıp kaçırmadığına bakın. Varsa ekleyebilirsiniz. 

Sonucun iyi olduğundan emin olduğunuzda, metin dosyasını almak için indirme düğmesine veya cihazınızın panosuna yapıştırmak için kopyala düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Bunlar OCR görüntüden metne dönüştürücüyü kullanma adımlarıydı. Ancak sorun şu ki, aracı kullanmak için bazı önkoşulları yerine getirmediğiniz sürece, görüntüden metne dönüştürme konusunda uzmanlaşamazsınız. Bunları etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilecek ipuçları olarak düşünün. İşte buradalar.

OCR aracını kullanmanın önkoşulları

  1. Resimlerin bulanık olmadığından emin olun: OCR kullanarak metin çıkaracağınız resimler bulanık olmamalıdır. Bu, en doğru çıktıyı alma şansını artırabilir. Bulanık görüntüler aracın kafasını karıştırabilir ve doğru sonuçlar veremeyebilir.
  2. Görüntü parlaklığının yeterli olup olmadığını kontrol edin: Görüntü yeterince parlak değilse, OCR aracının görüntüyü uzun süre işlemesine neden olabilir. O zaman bile iyi bir sonuç elde edilemeyebilir . Görüntünün parlaklığının yeterli olduğundan ve aydınlatmanın doğru olduğundan emin olmalısınız.
  3. Görüntü yönünün doğru olduğundan emin olun: Görüntünün yönü doğru olmalıdır. Baş aşağı veya yan olmamalıdır. Bu şekilde araç, metni ters sırada çıkarabilir.

Bunlar, bu dijital çağda görüntüden metne dönüştürme konusunda uzmanlaşmak için bilmeniz ve sağlamanız gereken şeylerdir.

Son sözler

Bu dijital çağda herkesin OCR’ye aşina olması gerekir. Bu makalede, görüntüden metne dönüştürmede ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi tartıştık.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox