İlgili Yazılar

Kod Yazma Programı – Windows

spot_img

Kod yazma programı – PyCharm nedir? Jetbrains’in yapmış olduğu profesyonel kod yazma platformudur. Bu uygulama her geçen gün gelişmektedir ve kullanımı oldukça basittir. PyCharm da python ile kod yazma, hataları giderme, geliştirme ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Pycharm aynı zamanda html ve javascripti de destekler.

Bir yandan html kod yazarken bir yandan javascript ve python benzeri kodlarda yapabilirsiniz. Pycharm ile kod yazarken yorulmazsınız. yazdığınız kodları hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz ve çalıştırabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolaydır aşağıdaki indirme linkinde bulunan ücretli ve ücretsiz sürümlerden istediğinizi seçiniz. Stabil şekilde next diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kod yazma programı

Ücretli sürümü ile ücretsiz sürüm arasında pek fark yok direkt olarak ücretsiz sürüm ile başlayabilirsiniz.Kurulum işlemini anlatmaya gerek duymadan direk olarak programı anlatmaya başlıyorum, tek dikkat etmeniz gereken şey;  PyCharm’ı kurmadan önce Python yüklü değilse yüklemeniz, yüklüyse silmemenizdir. PyCharm kurulduktan sonra önümüze seçenekler çıkacaktır bu seçeneklerden istediğiniz seçeneği seçerek görünümü güzelleştirebilirsiniz.

İlk projemizi tasarlamaya başlayalım. Proje nasıl oluşturulur? İlk kurulduğunda projenizi yapacağınız zaman New Project’e tıklıyınız gelen pencereden projenizin  adını girerek ilerleyin ve ardından tekrar sağ üst köşeden oluşturduğumuz projenin üstüne gelip sağ tıklayınız. New basıp python file seçiyoruz. Name kısmına istediğiniz adı oluşturduktan sonra OK’a basıp kod yazma arayüzünü açıyoruz. Projeniz varsa ve tekrar yeni bir proje açmak istiyorsanız.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

New Project’e tıklayınız.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

Gelen bu ekranda sağdaki panelden istediğiniz kodlama dilini seçiniz. Üst kısımdan dosyanın yolunu ve adını ayarladıktan sonra sağ alttan Creat’e tıklayıp geçiniz.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

Bu kısımda ayarları resimdeki gibi yaparak yeni ortam da çalışabilirsiniz. Bu uyarı mesajı karşımıza çıkacaktır Yes’e basıp geçiniz.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

Karşımıza gelen boş ekrandan sağ üstte New seçeneğinden yeni dosya oluşturabilirsiniz.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

Buradaki kısa yolları kullanarak  istediğinize hızlı ulaşabilirsiniz.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

Buradan oluşturacağınız dosyaya isim koyunuz ve OK’a basıp dosyamızı oluşturalım.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

Örnek olması açısından bu şekilde bir kod yazdık. Yazdığımız kodu çalıştırmak için kodun olduğu yerde sağ tık yapıp Run diyerek çalıştırabilirsiniz veya CTRL+SHIFT+F10 kombinasyonları ile çalıştırabilirsiniz.

Kod yazma programi
Kod yazma programi

İndirme Bağlantısı

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox