İlgili Yazılar

Windows Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır?

Kayıt defterindeki gereksiz satırları silerek bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilmeniz mümkün.

spot_img

Windows kayıt defteri temizleme işleminden sonra bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma fark etmeniz işten bile değil. “Registry” olarak da bilinen kayıt defterinde var olan gereksiz satırları temizleyerek programların açılış hızını arttırabilmek pekala mümkün.

Buna ek olarak genel manada bilgisayarınızın hızlanmasını istiyorsanız, Windows kayıt defteri temizleme işlemini mutlaka denemenizde fayda var.

Windows kayıt defteri nedir?

Kayıt defteri temizleme işlemine başlamadan önce “Kayıt defteri” dediğimiz şeyin ne olduğundan kısaca bahsedelim. 

İşletim sistemi, programlar, kullanıcı hesapları ve aklınıza gelebilecek tüm yazılımsal ayarlamalar kayıt defterinde tutulur. İşletim sisteminin hayati derecede önem taşıyan bu bölümünde temizlik yaparken fazladan sileceğiniz bir satır, telafisi zor hatalara yol açabilir. 

Kullanmadığınız servisleri kapatmak, bilgisayara bulaşan virüsleri temizlemek ve sistemi hızlandırmak için ara ara windows 10 kayıt defteri hatalarını düzeltmek işinize yarayacaktır.

Registry nasıl temizlenir?

Bunun için kullanabileceğiniz birçok farklı program mevcut. Elle kayıt defteri temizlemek mümkün olduğu gibi, işlemleri hızlandırmak ve daha güvenli gerçekleştirmek için programlardan faydalanabilmeniz de mümkün.

Kayıt defteri temizleme programı dendiğinde ise akla ilk gelen yazılım, CCleaner. İsminden de anlaşılacağı üzere işletim sistemindeki gereksiz dosyaları temizleyen, diskte boş alan açan ve malware olarak adlandırılan zararlıları temizleyen CCleaner ücretsiz olmasıyla çokça tercih ediliyor.

Piriform tarafından geliştirilen CCleaner yazılımını bu adresten indirip bilgisayarınıza hemen kurabilirsiniz. Bunun dışında ücretsiz kayıt defteri temizleme programları olarak aşağıdaki yazılımları da tavsiye ediyoruz:

  • iolo System Mechanic.
  • CCleaner.
  • Advanced SystemCare.
  • SysTweak RegClean Pro.
  • Auslogics Registry Cleaner.
  • Wise Registry Cleaner.
  • JetClean.
  • JV16PowerTools.

Şayet tek tek uğraşarak, elle kayıt defterini temizlemek istiyorsanız “Çalıştır” penceresini açıp “regedit” yazabilirsiniz.

Son olarak sizin için hazırladığımız Windows 10’da çoklu masaüstü özelliğini açma yazısına göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox