İlgili Yazılar

Telegram’da Grup Oluşturma, Yönetme ve Ayrılma

Telegram'da kendi grubunuzu oluşturmak, yönetmek ve mevcut gruplardan ayrılmak için yapmanız gerekenler bu yazıda anlatılıyor.

spot_img

Telegram’da grup kurmak saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecek kadar basit bir işlem. İsteyen kullanıcılar grubun yanı sıra tek taraflı bilgi paylaşımı için kanal da oluşturabiliyorlar. Üstelik tamamen ücretsiz olarak!

Her ne kadar WhatsApp, Android dünyasında en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olsa da kullanıcılar Telegram’a akın akın kayıt oluyor. Stabil çalışması, gizlilik odaklı iyileştirmeleri ve gruplarda WhatsApp’ın aksine herhangi bir kısıtlamasının olmaması Telegram’ı tercih sebebi haline getiriyor.

Biz de bu yazıda sizlere “Telegram’da nasıl grup kurulur?” ve “Telegram grupları nasıl yönetilir?” gibi soruların cevaplarını aktarıyor olacağız.

Telegram’da grup nasıl kurulur?

Telegram veya Telegram X uygulamasını kurup üye olduktan sonra sağ alt köşede yuvarlak bir kalem simgesi göreceksiniz. 

Bu butona basıp “Yeni grup” seçeneğine dokunduktan sonra oluşturacağınız gruba isim verebilmeniz mümkün. Ardından gruba eklemek istediğiniz rehberinizde kayıtlı kullanıcılara davetiye de gönderebiliyorsunuz.

Telegram grupları nasıl yönetilir?

Telegram’da oluşturduğunuz grubun yönetimine başka kullanıcıları dahil edebilirsiniz. Kullanıcının üzerine basılı tuttuktan sonra “Promote to admin” seçeneğini işaretlerseniz, o kişiyi yönetici yapmış olursunuz. “Change permissions” ise o kişinin grupta yapmasına izin verilen eylemleri listeler.

Mesela grupta mesaj gönderebilsin, fotoğraf veya çıkartma paylaşabilsin gibi ayarlamalar bu menüden yapılır. Kişilere gruba kullanıcı ekleme veya grubun açıklamasını değiştirme yetkisini de buradan tanımlayabilirsiniz.

Telegram gruplarından nasıl ayrılabilirim?

Artık üyesi olmak istemediğiniz Telegram gruplarından ayrılmak için o grubun üzerine basılı tutmanız, daha sonra da “Ayrıl” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Mesajları silme işlemini de aynı menü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer Telegram’a ilk kez kayıt olurken girmiş olduğunuz kullanıcı adından memnun değilseniz bunu değiştirebilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken bu adreste sizin için hazırlamış olduğumuz rehberden yardım almak, o kadar.

2 YORUMLAR

  1. Grupta başka bir yetkili varsa, sizi almasını söyleyebilirsiniz, teknik olarak tekrar kendinizi yönetici yapamazsınız.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox