İlgili Yazılar

Telegram İki Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Telegram'daki yazışmalarınızı güvence altına almak için iki adımlı doğrulama özelliğinden faydalanabilirsiniz.

spot_img

Telegram iki adımlı doğrulama yöntemi sayesinde mesajlaşmalarınızın güvenliliğini daha da pekiştirebilirsiniz. İsminden de anlayabileceğiniz üzere bu yöntem sayesinde Telegram’a girişi iki aşamalı bir onay sürecine bağlayabilmeniz mümkün.

Yazının devamında Telegram’da iki adımlı doğrulama yapmanın yolunu öğrenecek, böylece verilerinizi meraklı gözlerden koruyabileceksiniz.

Telegram iki adımlı doğrulama nedir?

Malum olduğu üzere Telegram, WhatsApp’ın tüm kullanıcılara dayattığı yeni gizlilik sözleşmesinin ardından daha da popüler hale geldi. Gizlilik ve veri güvenliği odaklı Telegram’ın büyük grup ve kanalları destekliyor olması ise bir diğer avantajı.

Telegram’ı ilk kez kurduğunuzda telefonunuza bir SMS gelir ve bu şifreyle uygulamaya giriş yaparsınız. Yani varsayılan olarak bir şifreniz yoktur. Dahası, telefona gelen SMS’i girmenin haricinde bir giriş ekranı da yoktur uygulamada. Neyse ki Telegram iki aşamalı doğrulama yöntemiyle bu güvenliği daha da güçlendirebiliyorsunuz.

Halihazırda başka uygulamalar için de Google Authenticator aracılığıyla iki aşamalı giriş kullanıyorsanız, Telegram’ın bunu desteklemediğini belirtmemiz lazım. İki aşamalı girişte sadece bir şifre girmeniz isteniyor, o kadar.

Telegram’da iki aşamalı doğrulama nasıl açılır?

Aşağıda listelenen adımları atarak siz de iki adımlı doğrulamayı açabilir, Telegram’daki yazışmalarınızı güvence altına alabilirsiniz.

  • Telegram uygulamasını açın.
  • iOS’ta sağ en altta, Android’de ise sol menüde yer alan “Ayarlar”a basın.
  • “Gizlilik ve Güvenlik” menüsüne girin, ardından “İki adımlı doğrulama”yı bulun.
  • Bu ekranda Telegram sizden iki kez parola girmenizi isteyecektir. Başka bir telefonda veya tarayıcıda Telegram’a giriş yaparken bu şifreyi tuşlamanız gerekecektir.
  • Şifreyi unutmanız durumunda kurtarma e-postası alabilmeniz için kullandığınız maili de yazdıktan sonra iki adımlı doğrulamayı açık hale getirebilirsiniz.

Bu arada Telegram hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız bu adresteki rehberimize göz atmanızda fayda olacaktır.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox