İlgili Yazılar

Android: Soft-Brick Olan Cihazı Kurtarmak

spot_img

Soft brick kurtarma – Android cihazlar üzerinde, birçok stock yazılım dışı faaliyet yürütme şansımız var, bu durum kimine göre iyi bir avantaj iken, bu işlerden pek anlamayanlar için tehlikeli meseleler olarak görülüyor, işin o tarafı kişilerin tercihlerine bırakıyor ve hiç tartışma açmadan asıl meseleye geliyoruz, cihazlar üzerinde yapılan bu değişiklikler, her zaman olumlu sonuçlar vermeyerek, cihazın çökmesine neden olabilmektedir, bu çöküş türlerinden biri olan Soft Brick durumu hakkında biraz bilgi verdikten sonra, soft brick cihazın içindeki veriler, uygulamalar, mesajlar, resimler silinmeden sistemi nasıl kurtaracağınız konusunda ip uçları vereceğiz.

Nedir bu soft brick?

Soft brick olayı android cihazınızın, kendi kendini başlatamaması anlamına gelir, çeşitli sebeplerden dolayı, çöken sistem kendini başlatamaz ve açılış (boot) ekranında takılıp kalır, bu durumda cihaza yeniden yazılım atma gibi çeşitli kurtarma yöntemleri vardır, ancak bizim bu yazımızın amacı bunlar değildir, yazımızın amacı şudur, soft olmuş cihazda, hiçbir veri silinmeden aynı rom ile nasıl sistemi başlatabiliriz, bunun ip uçlarını paylaşacağız ve şunu söylemeliyim ki, bu yöntem ilk defa tarafımca paylaşılacaktır.

Şimdi şöyle düşünelim, custom rom yüklü bir cihazda yaptığınız herhangi bir işlem yüzünden soft brick oldu, bu durumda cihazı kurtarmak için yapmanız gerekenler normal koşullarda sıfırdan bir stock rom kurma ya da cihaza sıfırdan bir Custom rom kurma işlemidir, bunu yaparak sistemi kurtarabilirsiniz, ancak verilerini kurtaramazsınız, verileri kurtarmak için yapmanız gerekenler ise şöyle;

Cihazınıza bilgisayar kullanarak özel bir recovery kurun, twrp veya cwm olabilir farketmez, yapacağımız işlem, normal rom kurma işlemlerinde yapılan factory reset, system format, cache format ve data format işlemlerini yapmadan, soft brick olan cihazdaki romun aynısını tekrar flashlamak.

soft-brick cihaz kurtarma
soft-brick cihaz kurtarma

Bu durum ne işe yarayacak?

Değerli dostlar, sıfır custom rom dosyası, sizin yapmış olduğunuz işlem yüzünden çöken rom dosyasına göre hiçbir hataya sahip değildir ve bu dosyayı kurmaya çalışırsanız, zaten yer alan dosyaların üstüne yazılacaktır, eksik olan dosyalar ise, bu rom dosyası ile temin edilecektir, bu sayede çökmüş sistem, onarılacak ve sosyal medya hesaplarınız, uygulamalarınız dahil herşeyiniz kurtarılmış olacaktır, bu işlem tarafımızca denenmiş ve %100 olumlu sonuç alınmıştır.

Şimdi şöyle bir özet geçeyim:

  • Cihazda yüklü bir twrp veya cwm olacak (yüklü değilse bilgisayar ile yüklenecek)
  • Soft brick olan rom dosyasının aynı sürümü bulunacak ve sd karta atılacak
  • Cihaz recovery modda başlatılacak genelde ses açma + power + ana ekran tuşu
  • Recover modda başlatılan sistemde hiçbir resetleme işlemi yapılmadan, direk İnstall yolu izlenerek, soft olan rom sürümünün aynısı sd kart dizininden bulunarak, çökmüş romun üzerine kurulacak.

Stock romda oluşan soft brick nasıl çözülür?

Yukarıda custom rom yüklü cihazda oluşan soft brick olayından veriler silinmeden, hatta rom bile sıfırlanmadan nasıl kurtulacağımızı anlattık, şimdi stock romlarda oluşan soft brick olayını veriler silinmeden ve rom sıfırlanmadan nasıl kurtaracağız buna değineceğiz, şimdi bu işlem için, şöyle bir uyarı yapalım, soft brick olan stock romlu cihazlara tekrar stock rom kurmak için bilgisayarı kullanırsanız, sistemi verilerle birlikte kurtaramazsınız.

soft-brick cihaz kurtarma
soft-brick cihaz kurtarma

Bu şekilde cihazı sıfırdan kurtarırsınız ancak verileriniz gitmiş olur, ancak soft brick olmadan önce bir önlem amaçlı stock romunuzu burada anlattığımız yedekleme olayını uygulayarak yedeklerseniz, stock olarak cwm veya twrp üzerinden yüklemeniz mümkündür, bu durumda yine çökmüş soft brick romun üzerine yedeklediğiniz sağlam romu kurar ve hataları onarmış olursunuz.

Bu yazımızda soft brick olmuş cihazlar için en ideal kurtarma yöntemlerinden bahsettik, bu konuda yaşadığınız sorunları bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. yahu öyle konuşması kolay onları bizde biliyoruz telefona binbir türlü yolu denedim olmuyor öncelikle driverları kuruyorum gene cihaz kapalıyken bağlantı kopuyor binbir kere driver indirdim kurdum gene olmadı.
    cihazda yedek var cwm yükl fakat yedeği yüklerken md5 mismatch hatası alıyorum bunu düzeltmem içinde cihaz hafızasına erişip yedeği düzenlemem lazım ama cihaz hafızasına erişemiyorum problem üstüne problem 5 gündür bununla uğraşıyorum kafayı yiycem

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox