Odin ile Samsung Cihazlara Stock Rom Yükleme

odin-indir-son-sürüm

Odin v3.13.1 sürümü indir – Odin yazılımı, Samsung cihazların, kullanıcıları tarafından yazılım işlemlerinin yönetildiği küçük çaplı ancak işlevi büyük bir aracıdır, Odin ile samsung markalı cihazlara stock rom yükleme, orijinal recovery yükleme, özel recovery yükleme, çeşitli donanım dosyaları yükleme gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz, oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan Odin bu tür işlemlerde kullanılmaktadır.
Cihazınızın Romunnu değiştirip custom rom denilen özel rom sistemlerini yüklediyseniz ve cihazınız garanti kapsamı dışına çıktıysa, Odin yazılımını kullanarak, tekrar eski haline çevirebilirsiniz, Soft-Brick olan cihazlarınızın tekrar açılmasını Odinden yükleyeceğiniz stock rom ile sağlayabilirsiniz, başka bir ülke de güncelleme verilmiş cihazınıza o ülkenin romunu indirip yükleyebilirsiniz, anlayacağınız cihazlarınızın yazılım işlerinde yapacağınız birçok işlemi Odin yazılımı ile hallediyorsunuz.
Dikkat: Cihazınızı bilgisayara bağlamadan önce USB Hata Ayıklama modunu aktif hale getirmeniz gerekir, bunun için Ayarlar/Cihaz Hakkında bölümüne gelip derleme numarasına 5-6 kez dokunun, ardından cihaz Geliştirici seçenekleriniz açılacaktır, bu Ayarlar/Geliştirici seçenekleri başlığına gidin ve oradan Usb Hata Ayıklama seçeneğini bulup karşısındaki anahtar aracılığı ile aktifleştirin.

Odin Nasıl Kullanılır?

Odin`in kullanımı oldukça basittir, öncelikle bilgisayarınızın cihazınızı tanıyabilmesi için gerekli samsung driverlarını indirip yüklemelisiniz, bunun için hazırlamış olduğumuz Samsung Android USB Driver İndir – Windows başlıklı yazımızı okuduktan sonra indirip kurabilirsiniz.
Driver kurulum işlemlerini hallettikten sonra cihazınız için rom dosyasını gerekli sitelerden indiriniz, ardından zip içerisinde ise eğer, çıplak bir şekilde bilgisayar masaüstüne çıkartınız, sonra cihazınızı download moda almanız gerekmektedir, bunun için cihazı kapattıktan sonra Home + Güç + Ses Kısma tuşlarına basılı tutarak açın, karşınıza bir ekran gelecektir, orada Continue diyerek devam edin, ardından cihaz download mode geçecektir, yani resimdeki gibi olacaktır. (Cihazınızın download moda geçme tuşları farklı olabilir, internet üzerinden araştırma yapınız)
odin-indir-son-sürüm
Cihazı download moda aldıktan sonra USB kablosu yardımıyla cihazı bilgisayara bağlayın, ardından odin programını açın, cihazınızı gördüğünden emin olduktan sonra (Resimdeki 1. kutunun ID:COM yazan yerin mavi renkte olduğunu göreceksiniz) burada 2. ve 3. adımları yerine getirin yani Auto Reboot bölümüne ve F. Reset Time bölümüne tik koyun, ardından sağ taraftaki 4. ok ile gösterdiğimiz AP (PDA) yazan kutucuğun yanına tik koyun 
Tik koyduktan sonra AP butonuna tıklayın ve indirip zipten çıkardığınız (genelde md5 formatlı olur) rom dosyasını seçin, sonra Start butonuna basarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz, Odin yükleme yaparken sakın bilgisayarınızın telefonunuz ile olan usb bağlantısını kesmeyin, arada bir odin donabilir ancak en sonunda kendine gelir, siz sakın cihaz bağlantısını kesmeyin.
Bilinmesi Gerekenler:
Odin ile yükleme yaparken bilgileriniz silinir, o yüzden yedekleme yapmayı unutmayınız, odin ile yükleme yaparken cihazınıza herhangi bir şekilde temas etmeyiniz, herhangi bir hata da cihaz yüklemesi yarıda kalabilmektedir.
Diğer Bilgiler:
BL butonu ile de md5 uzantılı romlar yüklenebilmektedir, bu durum bazı cihazlara göre değişiklik gösterebilmektedir, ayrıntılı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.
vtcybers@gmail.com
İlginize:  Androıd Cihazda Yazı Tipi Değiştirmek

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here