İlgili Yazılar

Kablolu İnterneti Kablosuz Yapma

Kullandığınız kablolu interneti ev veya işyerinizdeki diğerleriyle paylaşmak istiyorsanız, kabloluyu kablosuza çevirme yöntemlerinden birini uygulamanız gerekir.

spot_img

Kablolu interneti kablosuz yapma yöntemini öğrenmek ister miydiniz? İlk başta göze zor gibi gelebilir, ancak gelişen teknoloji sayesinde artık kablolu interneti kablosuza çevirmek teknik olarak mümkün! Bunu nasıl yapabileceğinizden birazdan bahsedeceğiz. Ama öncesinde insanların neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunu anlatmakta fayda var.

Komşunuzun internetini kablo yoluyla evinize taşıdığınızı düşünün. Bu durumda sadece kablonun ulaştığı bilgisayarda internet olacağı için evde WiFi ağı gözükmeyecektir. Cep telefonu, tablet ve diğer dizüstü bilgisayarlarda internet olmayacağından kablolu interneti kablosuz hale getirmek kaçınılmaz hale gelir.

Kablolu interneti sadece kablonun takıldığı bilgisayar kullanabilir. Cep telefonu ve tabletler kullanamaz. Harici başka bir bilgisayar da kullanamaz. Bu yüzden en makul ve mantıklı olanı kablolu interneti kablosuz hale getirmektir.

Evet, şimdi ise kablolu interneti kablosuz paylaşma yol ve yöntemlerinden bahsedelim hazırsanız.

Kablolu interneti kablosuz yapma

Öncelikle dışarıdan eve giren kabloyla gelen interneti kablosuz hale getirmek istiyorsanız, buna uygun bir modem veya access point (erişim noktası) almanız gerekiyor. Aldığınız cihazın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra kablolu interneti kablosuz yapmayı başarmış olacaksınız.

Modem veya access pointin kurulumu için tarayıcıya 192.168.1.1 yazdıktan sonra açılacak olan arayüzü kullanabilirsiniz. Buradan kablosuz ağ ayarlarına girerek kablosuz internetin ismini ve şifresini belirleyebilmek yine sizin elinizdedir.

Tabii öncesinde eve veya ofise dışarıdan internet getiren kabloyu ilgili cihaza takmanız gerekiyor. Modem veya access point gelen bu interneti kablosuz olarak bulunduğunuz yere dağıtacaktır.

Eğer fazla para harcamak istemiyorsanız access point veya modem tercihini ikinci elden yana kullanabilirsiniz. Temiz kullanılmış ikinci el bir cihaz da aynı işi görecektir. Bunun haricinde kablolu interneti kablosuza çevirme cihazı diye bir şey yoktur.

Bu arada internet altyapınızı sorgulamak için bu adresteki rehberimize de göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox