İlgili Yazılar

Mobil Ağa Erişilemiyor Sorunu [Kesin Çözüm]

Cep telefonunuzla internete girmek isterken "mobil ağa erişilemiyor" hatası alıyorsanız, doğru yere geldiniz.

spot_img

Mobil ağa erişilemiyor sorunu telefonunuzda çıkmaya başladıysa hiç endişe etmeyin. Zaman zaman telefonlarda çıkabilen bu hata can sıkıcı olabiliyor, ancak çözümü sanıldığı kadar zor ve karmaşık değil. Hazırsanız bu sorunun sebeplerini ve çözüm yollarını öğrenmeye başlayalım.

Öncelikle, bir telefon internete neden bağlanmaz? Bunun başlıca sebepleri aşağıdaki gibidir.

Mobil ağa erişilemiyor sorunu nasıl çözülür?

– İnternet paketiniz bitmiş olabilir. Özellikle Instagram ve YouTube’da çok fazla video izliyorsanız aylık 15-20 GB veri harcamanız işten bile değil. Farkında olmadan internetiniz bitmişse, kontörünüz de kalmamışsa internete artık erişemezsiniz. Bu da “mobil ağa erişilemiyor” hatası almanıza yol açacaktır.

– Eğer yurtdışından kaçak yollarla ülkeye girmiş ve IMEI’si değiştirilmiş bir telefon kullanıyorsanız, IMEI numaranız kopyalanmış veya BTK tarafından kara listeye alınmış olabilir. Veya IMEI değişmemişseniz bile 6 ayın sonunda IMEI kullanım süresi dolacağı için telefonu Türkiye sınırları içerisinde artık kullanamazsınız. “Mobil ağa erişilemiyor sorunu neden olur?” sorusunun bir cevabı da budur.

– Yazılımsal olarak telefonunuzda bir sorun vardır. Mesela ağ ayarlarıyla oynamışsınızdır, hatalı bir DNS sunucusu seçmişsinizdir. Telefonu veya sadece ağ ayarlarını fabrika ayarlarına geri döndürerek bu sorunu çözebilmeniz mümkündür. Özellikle iPhone’larda bu işlem çok basit ve hızlıca halledilebiliyor.

– Erişim noktası ayarını bozduysanız telefonunuz internete bağlanmaz ve “Mobil ağa erişilemiyor hatası” alırsınız. Bunu düzeltmek için Ayarlar’a girip Bağlantılar menüsü altından Mobil Ağlar > Erişim noktası adları kısmına girin ve sağ üst köşedeki “Varsayılan olarak sıfırla” butonuna basın.

– SIM kartınızda fiziksel bir hasar olabilir. Hattı değiştirip tekrar takarken yere düştüyse ve çizildiyse artık işlevini yitirmesi muhtemeldir. Veya direkt telefonun SIM kart yuvası da bozulmuş olabilir. Tüm bunlar ihtimal dâhilindedir.

Android cihazlarda mobil veriden tasarruf etme yöntemlerini anlattığımız rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
277TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox