İlgili Yazılar

Macbook kullanıcılarına sevindirici haber: Pil ömrü uzatılacak

Apple, yeni yayınlayacağı güncellemeyle birlikte pil optimizasyonunu sağlayacak yeni uygulamasını kullanıma sunacağını açıkladı.

spot_img

Apple, MacBook’larda “Pil Sağlığı Yönetimi” ismiyle öne çıkan yeni bir özellikle birlikte teknoloji gündemine oturmuş durumda. Tüm geliştiriciler için mevcut olacak ve yakın zamanda gelecek olan macOS Catalina 10.15.5 güncellemesiyle birlikte kendini gösteren bu özellik; zaten gün içerisinde oldukça uzun olan pil süresini, bir tık daha uzatmayı sağlayacak.

Apple, Thunderbolt 3 desteği bulunan tüm MacBook Pro ile MacBook Air modellerine yönelik yeni bir özelliğin tanıtımını yaparak; satış sonrası destek konusunda sektör lideri olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Pil Sağlığı Yönetiminin şarj süresini uzatması, bataryaları sürekli kontrol ederek; sıcaklıklarının ne kadar yüksek olduğuna ve şarj döngüsünün nasıl ilerlediğine karar vermesi sayesinde mümkün olacak.

Yani özellik; arkaplanda kullanıcının alışkanlıkları ve bataryayı analiz edecek. Sonrasında ise buna uygun en iyi optimizasyonu otomatik olarak yaparak batarya ömrünün uzamasını sağlayacak.

Ekstra yük oluşturmayacak

Apple’ın yeni özelliği; cihazlar üzerinde herhangi bir şekilde ekstra yük oluşturmayacak. Ayrıca arkaplanda sürekli çalışır vaziyette olacak. CPU ve RAM’i neredeyse %1 oranında dahi kullanmaması sayesinde sürekli çalışıyor olması hızına veya farklı herhangi bir şeye etki etmeyecek.

Şarj süresi normalde ne kadar?

Macbook Pro modeli için Apple tarafından açıklanan verilere göre normal kullanımda şarj süresi güncel olarak 9 saat. Fakat, yoğun ve yoran bir kullanımda şarj süresi 4-5 saate kadar düşebiliyor. Günümüz dizüstü bilgisayar sektörünü düşündüğümüzde; yoğun kullanımda bile kendini gösteren 4-5 saatlik pil ömrü normal seviyedeyken; Apple’ın böyle bir karar alması, bekleme modunda değil yoğun kullanımda da 8-9 saatlik pil ömrü görülmesini sağlayacak.

Böylelikle özellikle video kurgu ve montajı, tasarım gibi aktiviteler yapan kişilerin artık priz başında saatlerini harcamasına gerek kalmayacak. Söz konusu güncelleme şuanda bazı MacBook Pro modellerine gelmiş durumda. Kısa süre içerisinde ise tüm Air ve Pro modellerinde görülebilecek.

KaynakThe Verge

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox