İlgili Yazılar

Bilgisayardaki Aynı Dosyaları Bulma ve Silme Nasıl Yapılır?

Birbirinin aynısı dosyaların dahili depolama alanını işgal etmesine izin vermemek elinizde!

spot_img

Bilgisayardaki aynı dosyaları bulmak ve silmek için yapmanız gerekenleri anlattığımız rehbere hoş geldiniz.

Windows PC’niz zamanla birbirinin aynısı dosyaları siz farkında olmadan oluşturabilir ve günün sonunda bunlar dahili depolama alanında yer kalmamasına yol açabilir. Yeteri kadar boş yer olmayınca bilgisayarınız daha yavaş çalışmaya başlar. Sorunu çözmek için ekstra USB flaş bellek alabilir veya dosyaları Google Drive gibi bulut depolama sistemlerine yükleme yoluna gidebilirsiniz, ancak bunlar kalıcı çözüm olmayacaktır.

Burada yapılması gereken birbirinin aynısı klasör ve dosyaları bulmaya yarayan ücretsiz programlardan faydalanmak olmalı. Bu sayede ihtiyacınız olmadığı halde yer işgal eden öğeleri silerek boş alan elde edebilmeniz mümkün. 

Bilgisayardaki aynı dosyaları bulma programları

Birazdan size tavsiye edeceğimiz programların hepsi ücretsizdir. Bilgisayarınıza virüs bulaştırmaz ve kullanması gayet kolaydır.

1- dupeGuru

Windows, Mac ve Ubuntu için geliştirilmiş sürümleri olan dupeGuru hem dosya adları, hem de dosya içerikleriyle arama gerçekleştirerek gerçekten birbirinin aynısı olan öğeleri başarıyla yakalıyor. 

2- Duplicate Cleaner Free

İsminden de anlaşılacağı üzere ücretsiz olan bu program 62 MB boyutunda. “Ücretsiz” diyoruz ancak bunun yalnızca 7 gün boyunca geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de kesinlikle iş görür. Çalıştırmak için Microsoft .NET Framework 4.7.2 yazılımının bilgisayarınızda kurulu olması gerektiğini unutmayın.

3- Duplicate File Finder

Açık kaynak olmasıyla öne çıkan Duplicate File Finder oldukça sade ve kullanışlı bir arayüze ev sahipliği yapıyor. Programa taraması için belli bir dizin gösterip arkanıza yaslanmanız yeterli. Dakikalar içerisinde birbirinin aynısı dosya ve klasörleri listeleyip silmenize imkân sağlayan programın ücretli versiyonu yok. Yani sonsuza kadar bedava kullanabilmeniz mümkün.

Listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz başka programlar var mı? Öyleyse bize yorum yazarak bildirmeyi unutmayın.

Windows 10’dan 8 veya 7’ye geri dönmek için yapılması gerekenleri ise burada anlatıyoruz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox