İlgili Yazılar

Mac Adresi Şifreleme Nasıl Yapılır?

Mac adresi şifreleme ve filtreleme yöntemleri sayesinde internetinize kimin bağlanacağına istediğiniz gibi karar verebilirsiniz.

spot_img

Mac adresi şifreleme yöntemiyle WiFi ağınıza bağlanan cihazlardan yalnızca istediklerinizin internete girebilmesini sağlayabilmek mümkün. Böylece istemediğiniz kullanıcılar şifrenizi öğrenip WiFi ağınıza bağlanmış olsalar da internete giremezler. Kalp kırmadan internetinizi kimseyle paylaşmak istemiyorsanız siz de modem arayüzüne girerek Mac adresi filtreleme yoluna gidebilirsiniz. 

“İyi de nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz. Rehberimizi okumaya devam ederek Mac adresi engelleme yöntemini öğrenebilmeniz mümkün!

Mac adresi nasıl şifrelenir?

Öncelikle yapmanız gereken şey 192.168.1.1 adresini tarayıcının adres çubuğuna yazmak. Bu tüm modemler için yönetici arayüzünün adresidir. Kullanıcı adı ve şifrenizi de girip oturum açtıktan sonra aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Biz örnek olarak Zyxel modem arayüzü üzerinden Mac filtrelemeyi anlattık. Hemen her modemde bu özellik mevcuttur ancak menülerde yeri farklı olabilir.

  • Sağ üst köşeden “Yönetim & Tanı” bölümüne girin. Açılan sayfada sol sütunda “MAC Tablosu” butonuna basın. Karşınıza an itibariyle WiFi’ye bağlı tüm cep telefonu, bilgisayar ve akıllı ev aletlerinin MAC adresleri çıkacaktır. Bunları bir yere not edin.
  • Yine modem arayüzü açıkken “İnternet” menüsüne basın. Sol taraftan “Güvenlik” menüsüne girin ve açılan menüden “Filtre kriterleri”ne tıklayın.
  • Açılan menüde MAC adresleri için beyaz ve kara liste oluşturabilirsiniz. Eğer kara liste oluşturursanız, seçtiğiniz MAC adresleri internete hiç bağlanamaz. Beyaz listede ise sadece sizin izin verdiğiniz MAC adreslerine sahip cihazlar internete erişebilir.
  • Kaydedin ve modem arayüzünden çıkış yapın. Değişikliklerin aktif olması birkaç dakika kadar sürebilir.

Gördüğünüz üzere Mac adresini filtrelemek sanıldığı kadar zor değil. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak sizler de istemediğiniz kişilerin internetinizi bedavadan kullanmasının önüne geçebilirsiniz.

Bu arada eğer halen daha bilmiyorsanız modem arayüzüne giriş rehberimize buradan ulaşabilmeniz de mümkün.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox