İlgili Yazılar

MacBook Aşırı Isınıyor

Yeni ve eski nesil MacBook'larda ortaya çıkan ısınma sorunundan mı şikayetçisiniz? O halde yazımızı okumanızda fayda var!

spot_img

MacBook aşırı ısınıyor diye şikayetçiyseniz, yalnız değilsiniz! 2020 model MacBook Air’lerde bile aşırı ısınma sorunu olduğu herkesin malumu. Özellikle yabancı forumlarda kısa bir araştırma yaptığınızda kullanıcıların sık sık MacBook ısınma probleminden şikayetçi olduğunu görebiliyorsunuz.

Aşırı ısınma ve fanın gürültülü çalışması sorunları artık MacBook’ların başına sıkça gelebiliyor. Neyse ki tüm bunlar genellikle sistemin yoğun yük altında olduğu zamanlarda yaşanıyor. Video düzenleme veya Zoom gibi konferans uygulamaları açıkken fanlar tam sürat çalışabiliyor.

Ancak malum pandemi döneminde görüntülü konferans uygulaması kullanımı hayli yaygın. Bu programları mecburen kullanan kişiler MacBook sesli çalışmasından şikayetçiler. 

Peki, bu sorunun kaynağı ne? MacWorld dergisinin bu noktada mantıklı bir açıklaması var.

MacBook aşırı ısınma sorununun sebebi ne?

Evet, MacWorld’ün incelemesine göre yeni nesil MacBook Air’lerde kullanılan işlemcinin çok güçlü olması bu aşırı ısınma sorununun ana kaynağı. İşlemci yenilenip güç kazanmasına rağmen Apple’ın soğutma ve havalandırma tarafında pek bir iyileştirme yapmamış olması, bu darboğaza yol açıyor.

Öyle ki YouTube’da 4K video izlerken işlemci sıcaklığı 100 dereceyi bulabiliyor ve inanılmaz derecede rahatsız edici bir fan sesi duyulmaya başlanıyor.

Aşırı ısınma sorunu nasıl çözülür?

Ne yazık ki MacBook aşırı ısınma sorunu yazılımsal değil de donanımsal bazı aksaklıklardan kaynaklanıyor. Bu yüzden MacBook’lardaki aşırı ısınma problemini çözmenin bir yolu mevcut değil. En fazla bilgisayarı zorlayan programları kullanmama yoluna gidebilirsiniz, o kadar.

Mesela Google Chrome yerine daha az kaynak tüketimi yapan alternatif tarayıcılara yönelebilirsiniz. Bunun dışında Photoshop veya Illustrator gibi yorucu programları kullanmak zorundaysanız, aşırı ısınmayla yaşamaya alışmanızda fayda var.

Bu arada eğer “MacBook power ışığı yanıyor ama görüntü yok” diyorsanız sizi böyle alalım. Sorunu kolayca çözmek için yazıdakı yönergeleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox