Android: Custom Rom Yükleme

android-rom-yukleme

Android custom rom yükleme, android cihazlar linux tabanlı sistemler oldukları için üzerlerinde, birçok değişiklik yapmanız mümkün, bu değişikliklerden en dikkat çekeni ve gerçekten birçok değişime yol açanı tabi ki de cihazınızı üretici firmanın yüklemiş olduğu bağımlı ve kısıtlı yazılımdan kurtararak özgür bir ortam sunan saf android sürümlerini kurmanız, bu işleme genellikle olumlu yaklaşmayan kullanıcıların en büyük korkusu, bu tür işlemleri çok tehlikeli işlemler olarak görmeleri.

Custom rom yükleme
Android`in ilk yıllarında daha çok kafalarda yer alan bu fikirler, gün geçtikçe gelişen kurulum işlemleriyle azalmaya başladı, aslına bakılırsa bu tür işlemlerin anlatımlarını çok dikkatli bir şekilde okuyup, dosyaları doğru şekilde kurduktan sonra, çok da zararlı işlemler değiller, yeter ki sabır ve dikkatiniz yerinde olsun.

Rom atmak ne işe yarar?
Rom atma işlemi neye yarar ne gibi zararları ve yararları vardır, öğrenmek için Rom Atmanın Yararları ve Zararları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nasıl rom yüklenir?

Rom yükleme işlemi normal koşullarda ya bilgisayar üzerinde yükleyici program kullanılarak cihaz download modundayken veya cihaza kurulan twrp veya cwm modları kullanılarak yapılır, son dönemlerde hazırladığımız Recovery Kullanmadan Rom Yükleme başlıklı bu yazımızda anlattığımız yöntem ile bilgisayar ve cwm, recovery sistemlerine ihtiyaç duymadan rom yüklemek mümkün, ama bu yazımız da twrp gerektiren basit rom yükleme adımlarından bahsedeceğiz.

Custom rom nedir
Kısaca açıklamak gerekirse cihazın yazılımını değiştirmek istiyorsanız kuracağınız saf android sürümüne custom rom, herhangi bir sorundan dolayı yüklemek istediğiniz cihazın firmasının ürettiği yazılıma da stock rom denmektedir.

Android custom rom nasıl kurulur
custom rom yükleme içeriğimiz de, yükleme olayını görüp görebileceğiniz, en basit yöntemle göstereceğiz, bu konu da geliştirilen güvenli uygulamalardan biriyle yapacağız, ancak bu işleme başlamadan önce, root iznine ihtiyacımız olduğunu belirtmek durumundayım, ancak endişelenmeyin, cihazınız rootlu değilse sizin için bir rehber hazırladık, bu rehber ile cihazınızı rahatlıkla rootlayabilirsiniz, Telefondan Root Atma Nasıl Yapılır? – Rehber

TWRP Recovery Yükleme
Rom yükleme işlemi için cihazınıza özel bir recovery kurtarma modu kurmanız gerekmektedir, bunun için cihazınızda rootluysa, hazırladığımız TWRP kurulum rehberini kullanarak cihazına özel bir twrp recovery kurun.

Rom yükleme işlemi için rootlama ve twrp yükleme durumlarını da hallettiysek, artık işlemlere başlayabiliriz, rom yükleme işlemine başlamadan önce cihazına özel custom rom dosyasını ve google uygulama paketini indirmeniz gerekir.

İlginize:  Xiaomi USB Sürücüleri İndir (Drivers) - Windows

Custom rom indirme
İnternet üzerinden cihaz marka + model + istenen android sürümü +  zip download (Örn: Samsung + J200 + Android 5 Rom zip download ) şeklinde arayarak veya XDA Forum`dan bulup indirin.

Google paketi indirme
OpenGapps web adresine gidin ve gelen sayfa da cihaz işlemci türünü seçtikten sonra yüklemek istediğiniz android sürümünü seçin sonra, yer alan paketlerden birini seçip indirin (mega, mini vb.)

İnen bu dosyaları Recovery Kullanmadan Rom Yükleme başlıklı yazımızı okuyarak direkt olarak twrp ve cwm ye ihtiyaç duymadan yükleyebilirsiniz. (her cihazda işe yaramaz o yüzden yüklenmezse aşağıdaki adımları takip edin.)

Custom rom yükleme resimli anlatım
İndirdiğiniz zip uzantılı bu 2 dosyayı cihaz sd kartına atıp cihazınızı recovery modunda açın, recovery modunda açmayı bilmiyorsanız burada anlattığımız yazıdan yardım alarak cihazınızı recovery moduna açabilirsiniz: Android Hızlı Başlatma ve Recovery Modda Açma recovery modunda açtıktan sonra işlem adımlarını takip edin.

Karşınızdaki twrp ekranı resimdeki gibidir, burada yer alan Wipe butonuna dokunun, bu özellik ile, eski sisteme ait çerez ve sistem dosyalarını sileceğiz

android-rom-yukleme
Tıkladıktan sonra karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecek, bu ekranda resimdeki gibi Advanced Wipe seçeneğine tıklayın
android-rom-yukleme

Tıkladıktan sonra gelen ekran da, sadece System, Data, Cache işaretli olsun, sonra resimdeki Swipe to wipe kaydırma çubuğunu, sağa doğru kaydırın, ve cihazı temizleyin.

android-rom-yukleme
Temizleme işlemini bitirdikten sonra tekrar geriye, ana sayfaya gelerek İnstall butonuna basın
android-rom-yukleme
Açılan dosya bulma ekranında, sd kartınızı seçerek, romu indirdiğiniz yeri bulun, ardından resimdeki gibi ilk önce rom dosyasına tıklayın, (dikkat etmeniz gereken durum, google paketi ve rom dosyasının zip formatlı olması)
android-rom-yukleme
Zip formatlı rom dosyasına tıkladıktan sonra açılan bu sayfa da ok işareti ile gösterdiğim Swipe to confirm Flash kaydırma çubuğunu sağa doğru kaydırın ve rom yükleme işlemini başlatın.
android-rom-yukleme
Rom yükleme işlemi bittikten sonra tekrar ana sayfaya gelip, İnstall butonuna tıklayarak bu kez aynı işlemleri google paket dosyasını yüklemek için uygulayın, tüm bu işlemleri bitirdikten sonra Rebbot system now diyerek cihazı yeniden başlatın, yeni romun açılması biraz uzun sürebilir, sabırla bekleyin cihaz açılacak ve yeni android sürümünüzü kullanmaya başlayacaksınız.
Bu içeriğimiz de android cihazlara rom yükleme olayını en detaylı ve resimlerle destekleyerek sizler için anlattık, bu konu da yaşadığınız her tür problemi bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

vtcybers@gmail.com

Yorumlar

  1. Merhaba! Bu değerli paylaşımınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Samsung Galaxy A3 2017 için ben xda forumda buldum yükledim gayet sorunsuz çalışıyor hızlı ve basit arayüzü var Lineage OS 15.1 yani Oreo 8.1 yükledim tek sorun şu sim kart taktığımda şebeke çekmiyor kablosuz bağlantı wifi açılmıyor birde nasıl düzeltebilirim.

  2. Son sürüm custom romlarda genelde küçük çaplı sorunlar vardır ve bunların çözülmesi için yüklenen romun yeniden portlanmasını beklemek gerekir, o yüzden rom yüklerken anlatım yapan sayfalarda romun sorunu varmı yokmu diye dikkat etmek gerekir, bu çok önemlidir, yüklediğiniz bu romun sorunları gibi, keşke Linegae OS 13 yada 14 kursaydınız.

  3. Hayır yazınızda gördüm şuan sonuna kadar okudum mount dediğiniz yerden hiç temizleme yapmadık stock romda iken cihazı sıfırladık sonra hafıza kartına atıp direk zip'i flasladık rom'u ve gapps'i mount denilen yerden yani hiç temizleme işlemi yapmadık

  4. Merhaba! Dün bir sorun olursa size bilgi veririm demiştim. Mount denilen yere girdim. Cache Data System bu 3 öğeyi seçtim. Select Storage dedim. Daha sonra karsıma Internal Storage Micro SD kart felan secme menusu cikti Internal Storage dedim fakat temizleme ile alakali menu cikmadi tekrar ayni yere geldi neyse sonra. Wipe kismindan cihazi sifirladim daha sonra Lineage OS 14.1 Nougat 7.1 kurdum sabirla bekledim. Acildiktan sonra ise com.android.phone has stopped hatasi aldim. Ilerleyemedim. Yardimci olur musunuz.?

  5. Değerli Abdullah makale de küçük bir hata yapmışız, Mount ekranından değil Wipe ekranından temizleme olacaktı, bu hatadan dolayı özür dileriz, makaleyi doğru şekilde güncelledik, tekrar okuyabilirsin.

  6. Hiç önemli değil. Teşekkürler. Custom ROM'u başarılı şekilde cihazıma kurdum. Cihazım şuanda gayet iyi çalışıyor. Benim için zaman ayırıp ilgi gösterip bu değerli yazınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın. Takipteyim sizleri.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here