İlgili Yazılar

YouTube site içi aramalarda Google sonuçlarını da göstermeye başladı

YouTube uygulamasına getirilen yeni özellik, kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelere ait Google arama sonuçlarını da görüntüleyebilmelerini sağlıyor.

spot_img

Google sahipliğindeki YouTube uygulamasını akıllı telefonunuzda kullanıyorsanız, site içi arama yaparken artık Google arama sonuçlarının da listelendiğini fark etmiş olabilirsiniz. 

Şaşırtıcı bir şekilde YouTube artık arama yaptığınız kelimeyle ilgili Google’dan aldığı sonuçları göstermeye başlamış durumda.

Bu durum ise ilk kez bir Reddit kullanıcısı tarafından fark edildi. 

İngilizce olarak “bıçakla bira açma” şeklinde arama yapan kullanıcı, karşısına çıkan YouTube videolarının altında “İnternetten sonuçlar” şeklinde bir kutucuk yer aldığını görmüş. Bu kutunun altında da aynı anahtar kelimeyle ilgili Google sonuçları listelenmiş.

Arama sonucunun sunuluş tarzı ise birebir Google’ın normal arama sonuç sayfasını andırıyor.

Sayfanın başlığı, sitenin adresi, içeriğin oluşturulma tarihi ve açıklaması aynen kullanıcılara sunuluyor. Ek olarak sonucun altında yer alan bağlantıya tıklandığında ilgili Google aramasının sayfası açılabiliyor.

Her telefonda aynı sonuç ekranı gösterilmiyor

Denemek için kendi telefonunuzda aynı anahtar kelimeyi aratabilirsiniz. Muhtemelen Google sonuçları karşınıza çıkmayacaktır, çünkü bu özellik henüz “deneysel” aşamada.

Google sınırlı sayıda cihaz üzerinde A/B testleri gerçekleştiriyor olabilir. Bir diğer tahmin de bu özelliğin uzaktan kontrol edildiği, ara ara açılıp kapandığı yönünde.

Yine de YouTube kullanıcılarının bu özelliği çok kullanması durumunda yakın gelecekte herkesin kullanımına açılabilir.

YouTube arama sayfasındaki değişiklik pek sevilmedi

Reddit’te yer alan konu başlığının altına yapılan yorumları incelediğimizde Google arama sonuçlarının YouTube sonuç sayfasına yerleştirilmesinin büyük ölçüde beğenilmediğini görüyoruz. Neticede kullanıcılar haklı olarak video araması yaptıkları için sadece videolardan oluşan sonuçlar görmek istiyorlar. 

Burada Google’ın motivasyonu, kullanıcıların aynı anahtar kelimeyi Google’da da aratmalarını sağlayarak reklam gelirini arttırmak olabilir.

Peki siz bu yenilik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı hemen aşağıdan bize bildirin!

KaynakGHacks

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox