İlgili Yazılar

Xiaomi’den devrim; yeni akıllı telefonu, aldığı patentle ortaya çıktı!

Xiaomi akıllı telefon piyasasında yankı uyandıracak bir hamle yaptı. Ekranda %100 ekran / gövde oranını yakalayacak.

spot_img

Ekranda hiçbir şekilde çentik ya da delik bulunmadan %100 ekran / gövde oranına ulaşabilmek adına akıllı telefon üreticileri sınırlarını sonuna kadar zorlamaya devam ediyor. Xiaomi’de, hedefe en kısa sürede ulaşabilmek adına bu noktada çalışmalarına başladı, hatta bir patent dahi aldı.

Son zamanlarda, Çinli akıllı telefon üreticileri, herhangi bir şekilde çentik ya da delik olmadan tamamen çerçevesiz, ekrandan oluşan bir telefon üretmek için hiç alışagelmemiş bir akıllı telefon tasarımının patentini aldı.

Söz konusu patent direkt olarak Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’nden Xiaomi başvurusuyla tescillendi. Bu Çinli teknoloji devinin yeni akıllı telefonunda nasıl bir tasarım uygulayacağını ortaya çıkarttı.

Bugüne kadar böylesi görülmedi

Alınan patent, ekranın üst kısmına kurulu oldukça sıradışı bir tasarımla geliyor. Bu tasarımla ön kamera ortadan kalkıyor ve arka kamera hareket edebildiği için çevrilip ön kamera olarak kullanılabiliyor.

Huawei’nin patentinde daha önce görüldüğü üzere, arka kamerayı arkada bir ekranla kullanmak gibi bir şey söz konusu değil. Direkt olarak ekranın üst kısmı çevrilebiliyor ve arka kamera öne gelebiliyor.

Yukarıda verdiğimiz resimde de görüleceği üzere patentli tasarım, cihazın üst bölgesinde; gerektiği zaman arka kamerayı öne getirmek için dönen bir yapıda gelen akıllı telefon içeriyor. Bu bölüm ters çevrildiğinde ise, normal görünüm elde ediliyor. 2019 yılında Asus 6Z’de görülen flip camera benzeri yapıya sahip olan bu tasarım, bu kameradan bir takım farklılıklara öne çıkıyor.

Editör Yorumu

Xiaomi, geçmişte yüzlerce farklı tasarıma dair patent alan bir marka. Bu patentlerin %60’ına yakınını hiçbir akıllı telefonunda uygulamayan Xiaomi’nin bu tasarımı uygulayıp uygulamayacağına dair net bir bilgi bulunmuyor. Fakat uygulanabilir mi? Kesinlikle uygulanabilir.

KaynakBeebom

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox