İlgili Yazılar

Windows mu iyi, Mac mi?

Mac ve Windows yıllardır karşılaştırılan 2 işletim sistemi. Peki, hangisi daha iyi?

spot_img

Windows mu yok sa Mac mi? Sorusu her yeni bilgisayar alacak kişi tarafından sorulmaktadır. Mac ve Windows arasındaki seçim tamamen kişiye bağlıdır. Çünkü burada bütçe faktörü devreye girmektedir. Fakat yüzeysel açıdan bakıldığında; MacBook Pro 2020 için istenilen ücrete, 3-4 kat daha fazla performans gösterecek Windows PC alınabilir. Peki Mac’in üstün olduğu konular var mı? Elbet var. Her işletim sistemi kendine özgü üstünlükle geliyor. İşte Windows ve Mac kıyaslaması…

Bilgisayar sektörünün %90’ını Windows oluşturuyor. Çünkü bilindiği üzere akla gelebilecek hemen hemen tüm firmalar işletim sistemi olarak Windows’u tercih ediyor. Mac ise sadece Apple tarafından üretiliyor.

Güvenlik

Güvenlik

Güvenlik noktasında Mac’in Windows’a kıyasla daha az virüs problemi yaşadığı biliniyor. Bunda 2 farklı neden var. İlk neden, piyasada Windows’un kullanım oranının %90 olması sebebiyle bu bilgisayarlar üzerinde geliştirilen virüslerin Mac’lere kıyasla daha fazla olması, diğeri ise Mac’e her istenilen şeyin indirilememesi olarak kendini gösteriyor.

Bütçe

Bütçe

Bütçe bilgisayarlar için oldukça önemli bir konudur. Çoğu Mac kullanıcısı; verdikleri fiyata değer bir performans aldıklarını belirtiyor. Windows, bütçe konusunda Mac’den oldukça önde. Çünkü Windows işletim sistemine sahip 1.000 TL’ye dahi bilgisayar bulmak mümkün. Fakat Mac’in bütçe aralığı 2020 modeller için 8 – 100.000 TL aralığında değişiyor.

Hız ve performans

Hız ve performans

Boş kullanımda Mac bilgisayarın özelliklerine eş değer bir Windows bilgisayarın daha yavaş çalıştığı biliniyor. Yani boş kullanımda hız ve performans açısından Mac Windows’dan önde geliyor.

Oyun performansı

Oyun performansı

Bu konu birkaç yıl önce gündeme gelseydi Mac geri kalabilirdi. Çünkü çoğu oyun üreticisi Mac’i destekleyen oyun üretmiyordu. Fakat bugün hemen hemen her oyun firması aynı zamanda Mac işletim sisteminin destekleyeceği tarzda oyun üretiyor. Fakat Windows, oyunlar açısından daha yüksek performans gösteriyor. Çünkü Windows bilgisayarlar genel olarak modifiyeye açık bilgisayar oluyor. Üstelik Apple’da Macbook Pro harici iyi bir ekran kartı bulunan farklı bir model yok. Oyunu etkileyen en büyük etkenlerden biri de bu.

Satış sonrası destek

Satış sonrası destek

Satış sonrası destek konusunda Apple kesinlikle önde geliyor. Müşterilerin yaşadığı problemleri oldukça önemseyen Apple; bu problemlerin giderilebilmesi için yoğun bir çaba gösteriyor. Apple; gösterdiği bu yüksek memnuniyetli hizmet için Windows’a göre yüksek servis ücretleri talep ediyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox