İlgili Yazılar

Şaşırtan deney! Windows 10, 192 MB RAM’de çalıştırıldı…

Windows 10'un en düşük hangi RAM miktarında sorunsuz bir şekilde çalışabileceği test edildi.

spot_img

Windows 10 ile ilgili çıktığı ilk günden itibaren yapılan eleştirilerin ardı arkası kesilmemişti. “Yüksek RAM ihtiyacı bulunuyor”, “daha önceki işletim sistemlerine göre yavaş çalışıyor” gibi birçok iddia Reddit tarzı sosyal medya platformlarında paylaşılmış ve büyük tepki toplamıştı.

Microsoft tarafı bu tepkiler ve iddialara sessiz kalırken bir kullanıcı Windows 10’un RAM ihtiyacıyla ilgili yeni bir deney yapma kararı aldı.

Toms Hardware bünyesindeki bir kullanıcı Windows 10’un artık düzgün çalışmadığından önce ne kadar düşük versiyonlarda çalışabileceğini test etti. Pek önemli olmayan; yani işe yaramayacak fakat eğlenceli olan bir deney yaptığını anlatan @0xN0ri kullanıcı adlı Twitter kullanıcısı; yaptığı bu deneyle birçok teknoloji sitesinde gündem olmayı başardı.

Windows 10’u bir sanal makineye kuran ve kurduğu bu makinenin RAM değerini de 192MB olarak ayarlayan kullanıcı, Dell Inspiron 3670 cihazına; Oracle’ın VirtualBox isimli yazılımıyla sanal bilgisayarını kurdu. Ardından söz konusu sanal bilgisayara da Windows 10’un 1909 versiyonunun 32 bitini kurdu. Windows’un bu denli küçük bir RAM miktarında dahi optimize bir şekilde çalışarak zorluk çıkarmadığını gören kullanıcı oldukça şaşırdı.

Bu deneyi yapmadan önce ilk olarak 1 GB RAM, sonra 512 MB RAM, sonra 256 MB RAM deneyen kullanıcı tamamında başarılı oldu. Son olarak 255, 254, 253… şeklinde inerek 192 MB RAM’e kadar ulaştı. Windows 10 192 MB RAM’de çalışırken, 191 MB RAM’de çalışmadı.

Bir Youtuber tam tersini yaptı

Windows 10’un en düşük RAM miktarında çalıştığını gösteren bu kullanıcıdan sonra bir Youtuber söz konusu testin tam tersini yaptı ve 2 TB RAM’de nasıl çalışacağını ölçtü.

-Bu ölçümü ise günümüzde en fazla RAM tüketen tarayıcı olan Google Chrome üzerinde yaptı. Youtuber, Google Chrome sekmelerini ardı ardına sıralayarak 2 TB RAM’in Windows 10’un çalışma şekli üzerindeki etkilerini inceleme altına aldı.

Hem donanımın hem de yazılımın sonsuz seviyede hızda olduğunu gören Youtuber oldukça şaşırtan bir sonuçla karşı karşıya kaldı. Binlerce Chrome sekmesi, ufak bir donma sorunu dahi meydana gelmeden rahat rahat aynı anda açıldı ve hiçbir sorun yaşanmadı.

KaynakTechspot

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox