İlgili Yazılar

DHCP Sunucusu Nedir?

DHCP sunucusu nedir, ne işe yarar ve neden bu sunucuları kullanmalıyız? Cevabı yazımızın devamında.

spot_img

“DHCP sunucusu nedir?” sorusu özellikle ağ ve sunucu yönetimine yeni başlayan kullanıcılar tarafından sıklıkla soruluyor. Rehberimizde merak edilen bu sorunun cevabını bulacak ve DHCP sunucularının tam olarak ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

DHCP açılımı nedir?

Dynamic Host Configuration Protocol kelimelerinin baş harfinden oluşan DHCP’yi Türkçeye tam olarak “Dinamik Makine Yapılandırma Protokolü” şeklinde çevirebiliriz. Böyle okuduğunuz zaman pek bir anlam ifade etmeyebilir, bunu da “DHCP ne işe yarar?” alt başlığında cevaplayacağız.

DHCP ne işe yarar?

Örnek vererek anlatmak DHCP’nin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Bu yüzden onlarca bilgisayarın olduğu bir ofis ortamını gözünüzde canlandırın. Bilgisayarların her birinin internete bağlanması için IP adresi, DNS sunucu adresi ve alt ağ maskesi olması gerekir, değil mi?

DHCP sunucuları olmadan bilgi işlem personeli tek tek tüm bilgisayarlara bu bilgileri elle girmek zorundadır. Fakat tam da bu noktada devreye giren DHCP sunucusu belirlenen IP aralığında bilgisayar, telefon ve internete bağlanan tüm cihazlara IP adresi ataması yapar. Aynı şekilde ağ geçidi ve ağ maskesi de tanımlayabilirsiniz.

Girilmesini engellemek istediğiniz siteler varsa bunun için firewall, yani güvenlik duvarı uygulamalarından yardım almanız gerekecektir.

DHCP sunucusu çökerse ne olur?

Böyle bir durumda internet ağına bağlanıp otomatik IP adresi alması gereken cihazlar, bu işlemi yerine getiremezler. IP adresini otomatik alamayacakları için internete bağlanamazlar. İşletmenize zaman ve maliyet kaybına yol açabilecek olan bu durumu önlemenin yolu güvenilir bir servis sağlayıcısından DHCP sunucusu kiralamak olmalıdır.

Sistem ve ağ yöneticisi olarak çalışan çoğu kişi DHCP sunucularının işlevinden haberdardır. Eğer bilmiyorduysanız böylece siz de öğrenmiş oldunuz!

Bu arada eğer kullandığınız VPN uygulaması çok yavaş çalışıyorsa hızlandırmak için yapabileceklerinizi bu rehberde anlattık.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox