Telefonunu Bu Noktalardan Şarj Edenlere Kötü Haber!

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketi olan IBM, son 2 yıldır insan hayatında oldukça yaygınlaşan ortak USB şarj noktalarıyla ilgili bir takım açıklamalar altına imza attı.

IBM tarafından açıklanan bilgilere göre; kamuya açık alanlarda yer alan USB ile şarj hizmetini kullanan kişilerden büyük bölümünün verileri çalındı.

Son 2 yılda bu noktalar sebebiyle meydana gelen veri hırsızlığı olayı 566.000.000 oldu. IBM’nin bu açıklamayı yapmasından birkaç gün önce; ABD’de birkaç savcı ABD halkına uyarı yapmış ve seyahat halinde olan kişilerin kesinlikle kamuya açık olan USB şarjlardan uzak durmalarını söylemişti.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok risk hayatımıza girmiş durumda. Bu risklerden en büyüğü de veri hırsızlığı. Çünkü sanal korsanlar; herhangi bir veriye ulaştığı takdirde bu veriyi direkt olarak kötü niyetlerle kullanıyor.

Kredi kartı / kimlik bilgileriyle işlem yapıyor, Eğer kadınsa ve uygunsuz fotoğrafı bulunuyorsa bu fotoğrafları cinsel içerikli yayın yapan sitelere yüklüyor ve çok daha fazlası…

Bu sebepten dolayı siber güvenlik oldukça önemli bir konu. Siber güvenliği ne kadar yüksek seviyede tutarsak; veri hırsızlığına kurban gitme oranımız oldukça düşecektir.

Özellikle havaalanlarında bulunan kamuya açık USB şarj noktaları her ülkede tehlike saçıyor. Söz konusu veri çalma olayı o kadar yaygın bir hal aldı ki; buna “Juice Jacking” ismi verilmiş.

Google üzerinde yüzbinlerce kişi “USB Şarj noktalarından veri çalma”, “Juice Jacking nasıl yapılır?” Gibi araştırmalar yapmaktadır.

Kamuya Açık USB Şarj Alanlarından Uzak Durmalısınız

Kamuya Açık USB Şarjlardan Uzak Durmalısınız2

IBM’den bir üst düzey yetkili, sanal korsonların USB kabloları üzerinde müdahalede bulunarak, kullanıcıların telefonlarına hack programları yükleyerek verilere ulaşıyor.

IBM yetkilisi bu konuyla ilgili muhteşem bir örnek vererek daha net anlaşılmasını sağladı. O açıklama ise şu şekilde paylaşıldı:

 “İç çamaşırı giymeyi unutursanız, başkalarının iç çamaşırını giymezsiniz”

Bu sebepten dolayı telefonunuzu şarj ederken, kamuya açık alanlarda bulunan USB şarj cihazlarını değil; Powerbankleri tercih edin. USB’ler sadece şarj değil, aynı zamanda veri iletimi için de kullanıldığından dolayı telefonunuzu bu alanlara bağladığınızda otomatik olarak tüm riskleri üzerinize çekiyorsunuz.

Recent Articles

Honor 30 Pro ile ilgili son detay bugün paylaşıldı! 7 gün sonra…

Honor 30 Pro ile ilgili detaylar, çıkış tarihine 15 gün kaldığı günden itibaren büyük bir hızla teknoloji gündemini sallamaya başlamıştı. Son detay...

1 aydır kalkamıyor! Gözlem uydusu için yeni karar…

GISAT-1 yeryüzü gözlem uydusunun lansmanı tekrar ertelendi. Böylelikle 1 ayda 2 kez ertelenmiş oldu. PTI tarafından paylaşılan habere göre, koronavirüs kilitlenmesinden dolayı...

Apple yeniden harekete geçti! Haziran ayında geliyor…

Paylaşılan yeni bir iddiaya göre, ABD merkezli olan teknoloji devi Apple, AirPods Max kulaklığının tanıtımını Haziran ayında İnternet üzerinden gerçekleştirilecek olan WWDC...

Ne Dinleyeceği Konusunda Kararsız Kalanlara Spotify’dan Mükemmel Özellik!

Dünya üzerindeki en popüler müzik akış uygulaması olan Spotifty, son zamanlarda kullanıcı deneyimine oldukça önem vererek; köklü değişiklikler altına imza atmıştı. Bu...

Oppo Reno Ace 2 5G Piyasayı Sallamaya Geliyor! Son 11 Gün Kaldı…

Oppo Reno Ace 2 ile ilgili bir süredir ardı ardına sızıntılar ortaya çıkıyor. Önce tasarımı, sonra da donanım özellikleri sızdırılan Oppe Reno...

Related Stories

1 Comment

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox