İlgili Yazılar

Spotify yeniden Safari tarayıcısını desteklemeye başladı

Spotify uzunca bir süredir macOS kullanıcılarının canını sıkan duruma son vererek web oynatıcısı için Safari tarayıcısını desteklemeye yeniden başladı.

spot_img

Bundan birkaç yıl kadar önce popüler müzik dinleme uygulaması Spotify, ansızın macOS bilgisayarların varsayılan tarayıcısı Safari için web oynatıcısı desteğini kesti. O tarihten bu yana kullanıcılar ya Mac Spotify uygulamasını kullanmak ya da Chrome gibi alternatif tarayıcılara yönelmek zorundaydılar. 

Ancak son günlerde bu durum sessiz sedasız değişti. Spotify tarafından resmen bir açıklama yapılmış olmasa da kullanıcılar Apple’ın web tarayıcısının yeniden Spotify desteğini kazandığını fark etmiş durumdalar. Safari üzerinden müzik ve podcast dinleyebilmek artık yeniden mümkün hale geldi.

Spotify, Safari desteğini 2017’de kesmişti

2017 yılının Eylül ayında Spotify, Safari için web oynatıcısı desteğini kesmişti. Çoğu kullanıcı için bu çok önemli değildi çünkü resmî Mac uygulaması veya başka bir alternatif tarayıcı kullanılabiliyordu. Yine de kullanıcılara herhangi bir sebep gösterilmeksizin Safari desteğinin kesilmesi bazı kesim için can sıkıcıydı. Neticede insanlar gereksiz uygulamalar yükleyerek sistemlerini yormak istemeyebiliyorlar. Üstelik insanlar Apple’ın yazılım ekosistemininden dışarı çıkmamakta da haklıydılar.

Bugüne dek Spotify’ın neden Safari’yi desteklemeyi bıraktığına dair açıklama yapmadı. Bazıları bunun Widevine isimli içerik koruma eklentisiyle alakalı olduğunu düşündü. Safari, Chrome veya Vivaldi gibi bu eklentiyi desteklemediği için Spotify’deki müziklerin Apple tarayıcısını kullanan art niyetli kişilerce çalınabileceğinden endişe etmiş olabilir. Bugün ise Spotify’nin yine hiçbir açıklama yapmadan, sessiz sedasız web tarayıcısını Safari kullanıcılarının erişimine açtığını görüyoruz.

İlk kez Reddit’te fark edildi

Bahsi geçen bu değişiklikten Spotify’ın web sitesinde yer alan bilgilendirme metninin bir Reddit kullanıcısı tarafından fark edilmesiyle haberimiz oldu. Resmî sitede web oynatıcısı için desteklenen tarayıcılar listesinde Safari’nin de ismi anıldı. Şuan için ne zamandan beri Safari’nin Spotify’ca desteklendiğini bilemiyoruz. Biz fark etmeden çok önce de Safari’nin ismi bu listeye dahil edilmiş olabilir.

KaynakSlashGear

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox