İlgili Yazılar

Snapchat’te ‘Şu Anda Görüldü’ Ne Anlama Geliyor?

Snapchat'teki "Şu anda görüldü" ne anlama geliyor? Cevabını bu yazıda bulacaksınız.

spot_img

Snapchat’te “Şu anda görüldü” ne demek? Uygulamaya gelen son güncellemeyle hayatımıza giren minik, mavi renkli dairenin ardından bu soru artık milyonların zihnini kurcalamaya başladı. 

Instagram, Facebook ve WhatsApp’a ilham kaynağı olan “Hikayeler” konseptinin ilk mucidi Snapchat ülkemizde pek popüler değil ne yazık ki. Ancak ABD ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde kullanım oranı gayet yaygın. Türkiye’de Snapchat kullanan kesim ise artık yazışmalarında minik mavi bir halka şeklindeki ikonu fark etmiş bulunuyorlar.

Peki bu ikon ne anlama geliyor?

Mavi yuvarlak mesajınızı alan kişinin o an çevrimiçi olduğunu ve sizin yazışmanızı okuduğunu belirtiyor. WhatsApp’ta da karşı tarafın çevrimiçi olduğunu görebiliyorsunuz, ancak o kişi o anda sizinle olan yazışmalarını okumuyor olabilir mesela. Fakat Snapchat’teki bu mavi ikon karşı tarafın yazdıklarınızı “O anda” okuduğunu ve ilgili yazışma penceresinin açık olduğunu simgeliyor.

Haritalar’da da “Şu anda görüldü” özelliği var

Bu arada bilmeyenler için hatırlatalım: Snapchat son günlerde “Haritalar” adını verdiği özelliğini yayına aldı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, takipleştikleri arkadaşlarının harita üzerinde en son nerede paylaşım yaptıklarını görebiliyorlar.

Haritalar sekmesine girdiğiniz zaman arkadaşlarınızı lokasyon üzerinde “Şu anda görüldü” şeklinde görüntüleyebilirsiniz. Oluşturdukları bitmoji karakterlerine göre her bir arkadaşınız haritada farklı olarak yer alacaktır.

İlk başta çok kullanışlı ve faydalı gibi gözüküyor olsa da bu yenilik beraberinde gizlilik odaklı bazı endişe ve soru işaretlerini getirmedi değil. Fakat birçok kişi Harita üzerinde gözükme özelliğini kullanmaya devam ediyor.

Eğer haritada en son ne zaman gözüktüğünüzün görülmesini istemiyorsanız uygulamayı telefonunuzdan açıp ilgili gizlilik ayarını kapalı hale getirmeniz gerekiyor. 

Öte yandan Snapchat kullanırken arkadaşlarınızla beraber ortak grup kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri bu sayfadaki yazımızı okuyup öğrenebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox