İlgili Yazılar

Samsung yeniliklere doymuyor! Bir özellik daha eklendi

Samsung, cihazların tek elle kullanılabilmesi için yeni bir sanal imleç geliştirdi.

spot_img

Steve Jobs, bundan 13 yıl önce orijinal iPhone’un ilk tanıtımını yaptığında, ekran boyutuyla ilgili özel açıklamalar altına imza atmıştı. Üzerinde 3,5 inç büyüklüğünde bir ekran olduğunu ve bu ekranın günün şartlarına göre ciddi anlamda büyük olduğunu ifade etmişti.

Bundan 13 yıl önce 3,5 inç ekrana “ciddi anlamda büyük” tanımlaması yapılırken; şimdi ortalama bir akıllı telefonun ekran boyutu 6 inç oldu. Samsung’un son ürettiği Galaxy S20 Ultra modelinin ekran boyutu ise 6,9 inç. Yani 13 yıl önce tanıtılan ilk iPhone’un neredeyse 2 katı.

Tek el kullanım neredeyse imkansız oldu

Tek elle kullanmak neredeyse imkansız

Bu kadar büyük boyuta sahip ekranlarda, ortalama bir kişi ancak çift el kullanarak telefonu kullanabiliyor. Bu sorunun farkında olan üreticiler, telefonun tek elle kullanılabilmesi için birçok çözüm sunmaya çalışsa da; bu çözümler yetersiz kalıyor. Samsung, bu anlamda bir yenilik altına imza atarak; One UI 2.0 arayüzünde bir sanal imleç kullandı.

XDA Developers’ın verdiği bilgilere göre Samsung, One Hand Operations ismini verdiği bu modülle birlikte yeni bir güncelleme yayınlayacak. Yayınlanan güncellemede hem arayüzde iyileştirmeler yapılırken, hem de sanal imleç eklenecek.

Ekranın üst bölgesinde bulunuyor

Ekranın üst bölgesinde bulunuyorın üst bölgesinde bulunuyor

Şimdi, birkaç ülkede yayınlanan ve sürüm numarası 3.2.43 olan güncelleme; arayüze sanal imleç özelliğinin getirildiğini net bir şekilde gösterdi. Özellik oldukça kolay bir şekilde çalışıyor. Ekranın üst bölgesinde bulunan imleç sayesinde telefonu yarı boyutundan itibaren kontrol etmek mümkün oluyor. Böylelikle, rahatlıkla tek elle kullanılabiliyor.

İmleç, ekranın üst yarısında, imleç denetleyicisi ise kullanıcının hemen parmaklarının yanında konumlandırılıyor. Özellik şuanda beta aşamasında olduğu için; tam anlamıyla yayınlandığını ve son halini gösterdiğini söyleyemeyiz. Samsung, bu konuyla ilgili çalışmalara devam ediyor. Özellikle S20 Ultra ve Note 10+’ın ekran boyutu sebebiyle telefonu kullanmakta zorluk çeken kullanıcılar, söz konusu özellikle oldukça rahat bir kullanım elde edebilecek.

3. Taraf uygulamalar da bu özelliği sağlıyor

3. Taraf uygulamalar da bu özelliği sağlıyor

Galaxy cihazının daha rahat kullanılabilmesi için tek elle kullanım amacıyla birçok sanal imleç uygulaması bulunuyor. Fakat bu uygulamalar 3. taraf uygulamalar olması sebebiyle tavsiye edilmiyor. Eğer riski önemsemiyorsanız; 3. taraf uygulamalarla da söz konusu imleci telefonunuza ekleyebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox