İlgili Yazılar

Kes-Kopyala-Yapıştırın Mucidi Hayata Veda Etti

spot_img

Bilgisayar kullanımını oldukça işlevsel ve kolay hale getiren, kes-kopyala ve yapıştırın mucidi hayata veda etti. Onca kelimelik sayfaları ve ağır boyutlu dosyaları, sadece birkaç hamlede başka bir kaynağa kopyalamayı borçlu olduğumuz Larry Tesler, 74 yaşındaydı. Aklımıza gelen birçok ABD menşeli teknoloji firmasında belirli alanlarda görev yapan Tesler, özellikle Apple’a geçtikten sonra patentini aldığı kopyala/yapıştır ile biliniyordu. Dilerseniz gelin bu büyük bilişim dâhisinin kısaca hayatına bir göz atalım.

Lawrence Gordon Tesler Kimdir?

1945 yılında ABD’nin New York şehrinde doğan Tesler, bilgisayar bilimcisi ve uzmanıdır. Apple ve Amazon başta olmak üzere Yahoo!, Xerox PARC ve irili ufaklı ABD menşeli teknoloji firmalarında görev aldı. Dinamik nesne tabanlı Smlaltalk adlı programlama dilini geliştiren ve Gyspsy’i bilişim dünyasına kazandıran kişi olarak biliniyor. Tim Mott ve Steve Jobs ile bilişim alanında önemli çalışmalar yapmış ve Apple Lisa ile Apple Newton üzerinde de mesailer harcamıştır. MacApp’ın geliştirilmesinde de görev yapmıştır.

Stanford Yapay Zeka Laboratuarı (SAIL)’da çalıştıktan sonra, fonksiyonel programlama dilleri alanına yönelen Tesler, IBM’in de en güçlü karşıtlarından biri olarak bilinir. Bu açıdan  “IBM Monopoly nasıl sona erdirilir” etkinliklerini düzenleyen Serbest Konuşma Hareketi’nin de destekçilerinden biri olmuştur.

Xerox adlı bilgisayar üretici firma ile de bir süre çalışmış ve buradan PARC’a geçiş yapmıştır. Sonrasında, Apple’a geçerek burada yeni Macintosh yazılımları için kopyala/yapıştır özelliği üzerinde çalışmıştır.

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox