İlgili Yazılar

iOS Güncelleme İndirmesi Nasıl Engellenir?

iPhone ve iPad'lerde zorunlu olan iOS güncellemelerini iptal edebilmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

spot_img

iOS güncelleme iptali özellikle iPhone veya iPad’inin genel performansından memnun olan, yeni güncellemeyle yavaşlamasını istemeyenler tarafından gerçekleştiriliyor. 

Birkaç basit adımla yapılabilen bu işlemin cihazların ömrünü uzattığı doğru. Ancak iOS işletim sistemi uzun süre güncel kalmazsa bir yerden sonra App Store’dan uygulama indirebilmek veya cihazı düzgün kullanabilmek mümkün olamıyor ne yazık ki. 

Bu yazıda da sizlere iOS güncelleme engellemenin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Eğer işlemleri doğru yerine getirirseniz, siz de istediğiniz süre boyunca telefon veya tabletiniz için iOS yazılım güncelleme iptal etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iOS güncelleme iptali nasıl yapılır?

Öncelikle işin mantığından bahsedelim. iOS işletim sistemine sahip her cihaz belli aralıklarla Apple sunucularına istek gönderip yeni güncelleme olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu sunucu adreslerine erişimi engellemeyi başarırsanız, istediğiniz süre boyunca güncellemeleri iptal edebilirsiniz. iPhone yazılım güncelleme indirme iptali bu şekilde yapılıyor.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Tabii ki AdBlock gibi reklam engelleme uygulamalarını ücretsiz olarak App Store’dan indirerek.

  • Bu bağlantıyı takip ederek uygulama mağazasından AdBlock’u indirin. Kurulum gerçekleştikten sonra uygulamayı açın ve Settings > Manage DNS rules bölümüne girin.
  • gdmf.apple.com ve mesu.apple.com adreslerini kara listeye ekleyin.
  • Hepsi bu kadar. Artık Apple sunucuları engellenmiş olduğu için zorla iOS güncellemesinden kaçınmış olacaksınız. Alternatif olarak DNSCloak’ı da ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Eğer Jailbreak işlemi görmüş bir telefon veya tabletiniz varsa aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

  • unc0ver üzerinden tüm güncellemeleri iptal edin
  • Veyahut https://cydia.ichitaso.com adresli repo üzerinden OTADisabler yamasını indirip aktif hale getirin.

Bu arada eğer Android kullanıyor ve iOS’un kendi emojilerini çok beğeniyorsanız, Androi’e iOS emojisi yükleme rehberine bu bağlantıyı takip ederek ulaşabilmeniz mümkün.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox