İlgili Yazılar

Google’ın Fitbit Satın Almasına AB’den Onay Çıktı

Avrupa Komisyonu'ndan beklenen karar geldi ve Google'ın Fitbit'i satın alması için gerekli onay nihayet çıktı.

spot_img

Google’ın akıllı bileklik ve giyilebilir teknoloji geliştiren Fitbit’i satın alma hamlesi Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Toplam değeri 2.1 milyar doları bulan anlaşma arama motoru devinin yeni nesil Fitbit marka akıllı bileklik modelleri geliştirmesine kolaylık sağlayacak.

Aslına bakılırsa satın almanın duyurusu geçen sene Kasım ayında yapılmıştı. Google’ın donanım geliştirme birimi müdürü Rick Osterloh, Fitbit’i bünyesine katacak olmalarını “Wear OS işletim sistemine daha fazla yatırım yapmak ve Made by Google logosunu taşıyan yeni giyilebilir teknolojileri piyasaya sürmek için kaçırılmaz bir fırsat” şeklinde nitelemişti.

Ancak kural koyucular devreye girdi ve Google’ın satın alma girişimini veri gizliliği ve antitröst yasalarını gerekçe göstererek engelledi. Neyse ki Ağustos ayında başlayan soruşturma sonuçlandı ve Google’a Fitbit’i satın alması için gereken izin çıktı.

Tabii Google’ın bazı şartları kabul etmesi kaydıyla. Buna göre Google, AB’nin bazı endişelerini giderecek. Fitbit’in depolayacağı GPS ve sağlık verileri gibi hassas kişisel bilgiler Avrupa Ekonomik Bölgesi kapsamında hedeflenen reklam çalışmalarında kullanılamayacak.

Buna ek olarak Google ile Fitbit arasında teknik bir ayrım yapılması zorunlu tutuldu. Fitbit’in Avrupa Ekonomik Bölgesi sınırları içerisindeki ülkelerden topladığı verileri Google’ın arama motoru ve Google Haritalar gibi diğer servislerindeki reklam faaliyetlerinde kullanmasının önüne geçildi.

Fitbit verilerinin Google tarafından kullanımı kısıtlandı

Avrupa Komisyonu’nun önde gelen yöneticilerinden Margrethe Vestager yaptığı basın açıklamasında “Fitbit’in Google tarafından satın alınmasını onaylarken dijital sağlık ve giyilebilir teknolojiler alanını eskisi gibi rekabetçi ve açık tutmayı da başarmış bulunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Malum olduğu üzere Fitbit kendi giyilebilir teknoloji ürünlerini ve mobil uygulamalarını geliştiren bir şirket. Google bünyesine geçtikten sonra arama motoru devinin topladığı GPS ve sağlık verilerini kafasına göre kullanamayacak olması biz kullanıcılar için olumlu bir gelişme.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox