İlgili Yazılar

Google Drive’da Bir Kullanıcıyı Engellemek

Google Drive'da sizi rahatsız eden bir kullanıcıyı engellemek mi istiyorsunuz? Nasıl yapacağınızı bu rehberde öğrenebilirsiniz.

spot_img

Google Drive’da bir kullanıcıyı engellemek istiyorsanız size iyi bir haberimiz var. Arama motoru devinin bulut depolama servisi Drive nihayet uzun süredir çıkışı merakla beklenen “kullanıcı engelleme” özelliğine kavuştu. 

Aslına bakılırsa önceden beri paylaşılan dökümanlardan kullanıcıları çıkarma ve indirme girişimlerini engelleme imkânı vardı. Ancak yeni güncellemeyle birlikte dosya sahiplerine kullanıcıları kalıcı olarak engelleme seçeneği du sunulmaya başlandı.

Konuya ilişkin Google’dan yapılan duyuruda aşağıdaki satırlara yer verildi:

  • Spam veya taciz içerikli dosya paylaşan kullanıcıların gelecekte sizinle herhangi bir dosya paylaşmasını engellemeniz artık mümkün. 
  • Herhangi bir kullanıcıyla paylaşılan tüm klasör ve dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz. Bu özellik spam ve taciz içerikli dosyaları sizinle paylaşmak isteyen kullanıcıların önüne geçebilmenizi sağlayacak.
  • Özellikle bir kişinin paylaştığınız içeriklere erişimini engelleyebilirsiniz. Önceden o kişiyle dosya paylaşmış olmanız fark etmez.

Tüm bunlara ek olarak Google, Drive uygulamasında engellenen bir e-posta adresinin diğer servislerde de engellendiğinin altını çizdi. Mesela Gmail uygulaması buna dahil.

Hayata geçirilen bu özellik ilk bakışta çok önemsiz veya ufak bir gelişme gibi gelebilir. Ancak siber zorbaların önüne geçilmesi ve zararlı dosyaların Drive üzerinden yayılmasını engelleme noktasında çok işe yarayacağı muhakkak.

Google Drive’da bir kullanıcıyı nasıl engelleyebilirim?

Evet, gelelim Google Drive’da bir kullanıcıyı engelleme işlemini nasıl yapacağınıza.

Şuan için Google Drive kullanıcı engelleme özelliği yalnızca masaüstü tarayıcılarında çalışıyor. iOS ve Android uygulamalarına bu güncelleme henüz gelmiş değil.

Bilgisayarınızın tarayıcısını açtıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek siz de Google Drive hesap engellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Google Drive’a e-posta hesabınızla giriş yapın.
  • Sol taraftaki menüde yer alan “Benimle paylaşılanlar” sekmesine gelin.
  • Paylaşılan herhangi bir dosyayı seçin ve sağ tıklayın. Daha sonra “[e-posta] engelle” seçeneğine basın.

Tebrikler, artık bir kullanıcıyı Drive’da engellemiş oldunuz. 

Google Chrome’da kayıtlı olan tüm parolaları görüntülemek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox