İlgili Yazılar

iPhone Üreticisinin Yeni İşi Maske Üretmek!

spot_img

Günlerdir Coronavirüs’ün etkisinde olan Çin’de, bu işten etkilenen firmaların sayısı bir hayli yükselmeye devam ediyor. Öyle ki, ülkeden birbiri ardına çekilen büyük firmalara, aynı zamanda yerel firmalar da eklenmeye başladı. Bir kısmı ise stratejik hamleler yaparak sektör değişikliğine gitti. Bu şirketlerden biri de, aynı zamanda Apple ürün tedarikçisi konumundaki Çin’li Foxconn. Peki Foxconn neden iPhone üretimini maske alanına kaydırdı ve bu yönelim kalıcı mı? İşte detaylar…

Kısa Süreli Tedarik

Foxconn’dan üst düzey bir yetkili, iPhone’nın üretimine kısa bir süre ara verildiğini açıkladı. Bunun Apple tarafından alınan bir karar olduğu ve Çin operasyonlarını bir süre dondurma kararı verildiğini açıkladı. Foxconn ise bu süreyi ve süreci farklı şekilde değerlendirmek için kolları sıvadı. Buna göre milyonlarca maske ihtiyacını karşılamak için Foxconn, “ben de varım” dedi. İlk etapta, sadece profesyonel kullanıma uygun olarak 1 milyon maske üretilecek. Bu maskeler sadece çalışanlar ve bu virüse doğrudan muhatap olacak kişilere sunulacak. Daha sonra ise duruma göre halkın geri kalanına da üretilmesi planlanıyor.

Tıbbi maske alanına kısa süreli ve geçici olarak girdiklerini aktaran yetkili, Foxconn’un halen Apple ile sözleşmesinin devam ettiğini ve kısa süre sonra bu üretime kalındığı yerden devam edileceğini açıkladı. Ay sonuna kadar ise 1 milyon adet tıbbi maske üretiminin yapılması hedefleniyor.

Shenzen’den Tüm Çin’e Maske Üretimi

Firma, hali hazırda Çin’de bulunan 8 Apple tedarikçisi büyük fabrikalarından Shenzen bölgesindeki fabrikasının bu alanda üretime başlayacağını duyurdu. Diğer fabrikalarda ise üretim durmakla birlikte, maske alanına herhangi bir yatırım yapılıp yapılmayacağı ise netlik kazanmadı. Foxconn’da çalışan elektrik ve elektronik mühendisleri başta olmak üzere diğer bilişim uzmanlarının ise bahsi geçen firmalarda kaydırılacağı veya bir kısmının geçici olarak bekletileceği düşünülüyor. Bir kısmının ise diğer Uzak Doğu ülkelerindeki tesislere kaydırılması düşünülüyor.

Foxconn’un hedefi 1 milyardan fazla maske üretimi ve bu yılın sonunda en az 100 milyon maske üretilmesi planlanıyor. İhtiyaca göre 2022 yılına kadar 1 milyar adet üretilecek. Bu da “Acaba Coronavirüs yıllarca etkili mi kalacak?” sorularının sorulmasına neden oluyor.

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox