İlgili Yazılar

Facebook’tan Messenger benzeri yeni uygulama: CatchUp

Facebook'un iOS platformu için yayına aldığı yeni mobil uygulaması CatchUp nedir, ne işe yarar? Detaylar haberimizde...

spot_img

Facebook’un deneysel ürün geliştirme departmanı yeni bir uygulama daha geliştirdi. CatchUp adı verilen bu yeni iOS uygulaması temelde Messenger’a çok benziyor, fakat önemli bir farkı var: Sadece sesli arama yapılabiliyor.

Geleneksel sesli arama uygulamalarının yeni teknoloji ve özellikler doğrultusunda güncellenmiş hali olarak tanımlayabileceğimiz CatchUp, açtığınız an kimin müsait olduğunu görebilmenizi sağlıyor.

Yakın arkadaşlarınızı tıpkı bir zamanlar Facebook’ta yaptığınız gibi dürtebilir, rehberinizdeki uygulamayı henüz indirmemiş kişilere davetiye gönderebilirsiniz.

Şuan için uygulama sadece iOS platformunda yer alıyor. Kişi listesine kayıtlı kullanıcılardan uygulamayı yüklemiş olanları gösteren CatchUp, grup kurma özelliğine de sahip.

Bu sayede arkadaşlarınızı tek bir konferansa toplayıp sohbet edebiliyorsunuz. Özellikle “dürtme” fonksiyonunun eski Facebook kullanıcıları tarafından çok sevileceğini tahmin etmek güç değil.

CatchUp ile Facebook, sesli aramalara yeni bir renk katıyor

Uygulamayı yükleyen ve kayıt olan kullanıcılar gelişmiş özelliklerden faydalanmaya başlayabiliyorlar. Mesela kimin kendilerine arayabileceklerine karar verebiliyorlar. Aile üyeleri arasında grup kurabilmek veya yerel bir etkinliğe katılacak insanları tek bir sanal odaya toplayabilmek de aynı şekilde mümkün.

Şebeke üzerinden yapılan aramalarda göremediğimiz bazı ek özellikler de CatchUp’ta yer almış durumda.

Mesela grup konuşmalarında kimin çağrıyı sessize aldığı görülebiliyor. Telefonun çalıp çalmadığını öğrenmek de aynı şekilde mümkün. Ek olarak kullanıcılar rehberlerindeki kişilerden müsait olanları görebiliyor, “Ekle” butonu yardımıyla onları grup konuşmalarına alabiliyorlar.

App Store’dan indirip hemen deneyin

Aralarında Messenger ve WhatsApp’ın da bulunduğu birçok mesajlaşma uygulaması sesli arama özelliğine sahip.

Ancak CatchUp’ın olayı kendini tamamen sesli aramalara odaklamış olması. Bilhassa sesli konuşmalarını grup halinde yapmak isteyenler için faydalı özellikler sunan program, App Store’dan indirilebilir durumda.

Henüz “deneysel” aşamada olduğu için yarın bir gün çok beğenilirse uygulamanın Android sürümü de illa ki yayınlanacaktır.

KaynakSlashGear

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox