İlgili Yazılar

Chromebook Ekran Görüntüsü Alma

Henüz yeni bir Chromebook satın aldıysanız, bu bilgisayarlarda ekran görüntüsünün nasıl alındığını bilmiyor olabilirsiniz. Hiç sorun değil. Bu yazı sayesinde Chromebook ekran görüntüsü alma yöntemini öğrenebilirsiniz.

spot_img

Chrome OS ile çalışan Chromebook dizüstü bilgisayar modellerinde ekran görüntüsü almak için yapmanız gerekenler Windows veya MacBook’lardaki klavye kısayollarından birazcık farklı. Ancak genel manada Chromebook’larda ekran görüntüsü almak için yapmanız izlemeniz sürecin diğer bilgisayarlarla aynı olduğunu söyleyebiliriz. 

İsterseniz ekranın tamamını, isterseniz yalnızca belli bir bölümünü kaydetmek için kullanacağınız kısayolları ezberlemek gayet kolay.

Bu yazının devamında Chromebook ekran görüntüsü alma yöntemini öğreneceksiniz. Ayrıca Chrome tarayıcısının gece modunu aktif etmek için bu yazıya da mutlaka göz atın.

Chromebook tam ekran görüntüsü alma yöntemi

O an ekranda açık olan her şeyin görüntüsünü kaydetmek için CTRL + Switch tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor.

Bahsi geçen Switch butonu normalde açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak için kullanılır. Normal klavyelerdeki F5 tuşunun yerine konulan Switch çoğu Chromebook modelinde tam ekran ve parlaklığı kısma tuşlarının bulunduğu sırada yer alır.

Kare şeklindeki bir sembolün yanında iki uzun çizgi şeklindedir.

CTRL + Switch tuşlarına aynı anda basıp ekran görüntüsü aldığınızda sağ alt köşede çektiğiniz karenin küçük bir görüntüsü belirecektir.

Buna bastığınızda İndirilenler klasörü açılır. Çekilen tüm ekran görüntüleri varsayılan olarak bu klasörde depolanır.

Chromebook’ta kısmî ekran görüntüsü almak da mümkün

Chromebook bilgisayarlarda ekranın tamamını değil de, yalnızca sizin seçeceğiniz bir programın görüntüsünü alabiliyorsunuz. Önceden ekranda fareyi kullanarak kaydetmek istediğiniz alanı kendiniz seçebiliyordunuz. 

Fakat son çıkan Chrome OS güncellemesiyle bu özellik iptal edildi. Artık yalnızca açık olan herhangi bir programın veya işletim sistemi bileşeninin görüntüsünü alabilmeniz mümkün. 

Bunun için CTRL + Shift tuşlarına aynı anda basıp diğer elinizde Switch tuşuna basmanız gerekiyor. Fare imleci bu işlemin ardından “+” şekline gelecektir. Görüntüsünü almak istediğiniz programa tıkladıktan sonra çekilen ekran görüntüsü yine İndirilenler klasöründeki yerini alacaktır.

Evet, Chromebook’a yeni geçenler tarafından sıklıkla sorulan “Chromebook’ta ekran görüntüsü nasıl alınır?” sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Eğer Chromebook ekran görüntüsü alma noktasında sorun yaşıyorsanız TCybers Forum‘a konu açıp yardım talep edebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox