İlgili Yazılar

Chrome Gizli Sekme Geçmişini Öğrenme Nasıl Yapılır?

Chrome gizli sekme açıkken ziyaret ettiğiniz sitelerin kaydını tutmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

spot_img

Chrome gizli sekme geçmişini öğrenebilmek mümkün mü? Normalde Chrome’da gizli sekme açıkken ziyaret edilen web sitelerini bir kez kapattığınız zaman bir daha ilgili sayfayı açabilmeniz mümkün değil. Normal sekmenin aksine gizli sekme açıkken Chrome’la girdiğiniz her sayfa yalnızca bir kez görüntülenebilir. Kapattıktan sonra CTRL + Shift + T tuş kombinasyonunu kullanarak aynı sekmeyi yeniden açamıyorsunuz yani.

Gizli sekmenin amacı da bu zaten: Ziyaret edilen sitelerin hiçbir şekilde kayıt altına alınmaması. Fakat yanlışlıkla kapanan sekmeyi bir daha açma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Chrome gizli sekme geçmişini görüntülemenizi yarayan üçüncü parti bir eklentiyi kullanmanız gerekir.

Chrome gizli sekme geçmişi görme eklentisi

Bahsettiğimiz bu eklentinin ismi Off The Record History. An itibariyle Chrome Web Store’da ücretsiz olarak yayınlanan eklenti 30 binden fazla kullanıcı tarafından tercih edilmiş. Ücretsiz olmasına rağmen gayet iyi iş çıkarıyor olması bu eklentinin en büyük avantajı.

Siz de bu bağlantıyı takip ederek eklentiyi Chrome’a ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra ufak bir ayar yapmanız gerekecek.

  • Tarayıcı adres çubuğuna chrome://extensions/ yazın. Veya Ayarlar > Eklentiler bölümüne elle de girebilirsiniz.
  • “Off The Record History” eklentisini bulun. 
  • Detaylar butonuna basın.
  • “Gizli sekmede izin ver” seçeneğini aktif hale getirin. Bu sayede eklenti, Chrome gizli sekme açıkken girilen siteleri görmeye başlayacaktır.

Bunun dışında eklentinin öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Yanlışlıkla gizli sekme açıkken kapanan sekmeyi geri açar
  • En son kapatılan sekmelerin detaylı listesini gösterir
  • Tarayıcı kapandığı zaman kendi kendini imha eder
  • Elle geçmişi silme imkânı verir

Google Chrome’da ziyaret ettiğiniz ve oturum açtığınız siteler için kaydetmiş olduğunuz tüm şifreleri tek bir yerden öğrenebilmeniz de mümkün. Bunun için yazdığımız bu adresteki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox